Wymiana na odnowione iPhone'y niezgodna z duńskim prawem

Duński sąd podtrzymał wcześniejszą decyzję wydaną przez duński Urząd Praw Konsumenta, zgodnie z którą Apple złamało prawo dotyczące sprzedaży towarów wymieniając iPhone'a 4 na egzemplarz odnowiony.


Apple iPhone refurbished

Duński sąd wydał właśnie wyrok bardzo niekorzystny dla firmy Apple. Zgodnie z nim amerykańska firma nie powinna wymieniać w ramach gwarancji wadliwych egzemplarzy na egzemplarze odnowione.

Co to znaczy "odnowiony iPhone"?

Odnowiony iPhone to taki egzemplarz, który był już w rękach innego użytkownika lecz został zwrócony i ponownie zapakowany bądź był wadliwy. Oczywiście Apple wykonując wszystkie czynności związane z odnowieniem urządzenia gwarantuje, że jest ono w pełni sprawne.

Skąd ten wyrok?

Sprawa miała początek w 2011 roku kiedy to niejaki David Lysgaard złożył pozew gdy się zorientował się, że Apple wymieniło mu iPhone'a 4 na egzemplarz odnowiony.

Co dokładnie nie spodobało się duńskiemu sądowi?

Sąd podtrzymują decyzję wydaną przez duński Urząd Praw Konsumenta uznał, że nie doszło do wymiany na równoważny model ponieważ cena odsprzedaży ze względu na możliwość zainstalowania części z odzysku byłaby dla egzemplarza odnowionego niższa niż dla egzemplarza nowego. Tym samym doszło do złamania duńskiego prawa dotyczącego sprzedaży towarów.

Apple może mieć poważne kłopoty

Apple najprawdopodobniej odwoła się od wyroku. Wydaje się jednak, że firmę czekają w najbliższym czasie poważne kłopoty. W Stanach Zjednoczonych złożony został bowiem w takiej samej sprawie pozew zbiorowy.