Wymienne karty graficzne w notebookach

Firma Alinware wprowadza na rynek notebooki serii Area-51m, które będą wyposażone w specjalny, opatentowany przez firmę slot, umożliwiający wymianę w notebooku kart graficznych zarówno ATI jak i Nvidii.

Nvidia i ATI już od jakiegoś czasu pracują nad systemami, które umożliwiłyby użytkownikom komputerów przenośnych wymianę karty graficznej bez potrzeby wysyłania komputera do serwisu – tak jak to robią użytkownicy desktopowych pecetów. Obaj producenci zostali jednak wyprzedzeni przez firmę Alienware, która opracowała i opatentowała specjalny moduł, który w łatwy sposób pozwoli wymieniać zarówno te aktualnie dostępne, jak i te, które pojawią się w przyszłości karty graficzne obu wiodących producentów. Moduł został wyposażony we własny system chłodzący i został tak opracowany, aby użytkownicy notebooków mogli sami, w nieskomplikowany sposób dokonać wymiany karty graficznej.

Alienware zamierza utrzymać funkcjonalność modułu, tak aby za jego pośrednictwem mogły być instalowane karty graficzne, które pojawią się w przyszłości. To jednak zależy od specyfikacji i wymagań technicznych jakie ustanowią dla swoich chipów Nvidia i ATI. Firma oczekuje, że cena modułu nie przekroczy ceny, jaką osiągają karty graficzne przeznaczone do komputerów typu desktop.

Area-51m pojawi się w sklepach już za kilka tygodni i będzie dostępny m.in. z najnowszymi kartami Nvidii i ATI z 128 MB pamięci i ekranami LCD o rozmiarach 16.1 lub 15.4 cali.


Zobacz również