Wymienny rdzeń

Firma Xybernaut, zajmująca się opracowaniem systemów wearable computing, opatentowała przenośny rdzeń (transferable core) dla komputerów stacjonarnych, laptopów, telefonów komórkowych i elektronicznych asystentów.

Firma Xybernaut opatentowała przenośny rdzeń systemu wearable computing, składający się z procesora, pamięci operacyjnej i stałej oraz obwodu I/O. Zestaw nie zawiera jedynie wyświetlacza i systemu zasilania.

Transferable core może współpracować z telefonami komórkowymi, elektronicznymi asystentami, laptopami czy pagerami. Może zawierać specyficzne dla danego urządzenia aplikacje, zgodne z rozwiązaniami Xybernaut. Wykorzystanie przenośnego rdzenia pozwoli na swobodną wymianę danych między różnymi typami przenośnych urządzeń komunikacyjnych. W zależności od potrzeby, transferable core można bez kłopotów wymontować z jednego urządzenia i zainstalować w innym, przenosząc jednocześnie w całości komputerowe środowisko i nie tracąc dostępu do danych.

Przedstawiciele firmy nie sprecyzowali, jakie chipy i oprogramowanie mają zamiar wykorzystać w produkcji rdzenia, ale poinformowali o toczących się negocjacjach z liczącymi się na rynku dostawcami komponentów krzemowych i oprogramowania. Prototyp rdzenia ma zostać stworzony do końca tego roku, a produkt pojawi się na rynku w roku 2001.

Przenośny rdzeń to jeden z kilku wynalazków, jakie opatentowała firma Xybernaut w ostatnich czterech latach: jeden z nich to np. przenośna struktura komputerowa, w której wearable computer jest "wszczepiony" w , a oba urządzenia pracują niezależnie, choć mogą się ze sobą porozumiewać.