Wynajmij superkomputer

IBM ogłosił, że wynajmuje swój superkomputer Blue Gene dla dowolnych klientów i niezależnych deweloperów, którym potrzebna jest duża moc obliczeniowa. Rozwiązanie takie może być kuszące dla tych, których nie stać na zakup i utrzymanie takiej 'supermaszyny'.

Pomimo że, superkomputer IBM nie zajmuje ogromnej hali, to system na nim zbudowany jest najpotężniejszą maszyną na liście 500 najszybszych superkomputerów świata, a jego moc obliczeniowa sięga ponad 70 teraflopów. Klienci, którzy zakupią czas koputera, otrzymują dostęp do maszyny poprzez dedykowane łącze VPN (virtual private network). Dzięki swojej mocy i skalowalności, Blue Gene nadaje się doskonale do wielu zaawansowanych zastosowań, jak na przykład modelowania skomplikowanych procesów (np. pogodowych, czy finansowych), animacji i symulacji, czy zaawansowanego projektowania.

Klienci będą płacili za wykorzystany czas superkomputera i liczbę używanych procesorów, a cena ma wynosić około 0,5 USD za godzinę za jeden procesor.

Superkomputer Blue Gene może składać się z maksymalnie 64 racków, z których każdy wyposażony jest w 1024 dwuprocesorowe węzły. Maksymalna teoretyczna wydajność pojedynczego racka wynosi 5,7 teraflopa.

Więcej informacji

www.research.ibm.com/bluegene/

www-1.ibm.com/servers/deepcomputing/bluegene.html


Zobacz również