Wynalazca układów scalonych nie żyje

Jack Kilby, laureat nagrody Nobla z fizyki nie żyje. Umarł w wieku 81 lat w Dallas, gdzie od 1958 roku żył i pracował. Był odpowiedzialny nie tylko za wynalezienie układów scalonych, które to osiągnięcie wprowadziło świat w erę współczesnych komputerów, ale także wiele innych przełomowych dla branży elektronicznej rozwiązań.

Jack Kilby (1923 - 2005)

Jack Kilby (1923 - 2005)

W ciągu swojego życia zawodowego Kilby opatentował ponad 60 wynalazków, odkrył między innymi zastosowanie technologii krzemowej do uzyskiwania energii słonecznej, kalkulator czy drukarkę termiczną. Był także członkiem wielu prestiżowych ugrupowań i organizacji, w tym IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) i amerykańskiej Narodowej Akademii Inżynierów (NAE). W latach 1978-1984 zajmował się pracą dydaktyczną jako profesor na uniwersytecie w Dallas. W 1982 jego postać została umieszczona w National Inventors Hall of Fame obok takich sław jak Thomas Edison, Henry Ford i bracia Wright.

Urodzony 8 listopada 1923 roku w Jefferson City w stanie Missouri, Kilby niemal przez całe życie pracował dla Texas Instruments. Za wkład w rozwój układów scalonych otrzymał w 2000 roku nagrodę Nobla. Jak powiedział o nim Rich Templeton, szef TI: "Jack był jednym z pionierów przemysłu półprzewodników [...] Każdy inżynier dużą część swoich zarobków i stylu życia zawdzięcza temu, czego dokonał Jack Kilby".

Jack Kilby zmarł na raka w poniedziałek 20 czerwca 2005 roku. Miał 81 lat.


Zobacz również