Wynalazek Xeroksa kontra Google

Amerykańska firma Powerset postanowiła wykupić od Xeroksa licencję na mechanizm przetwarzający pytania formułowane w języku naturalnym. Biorąc pod uwagę niezwykłe osiągnięcia najsłynniejszego producenta kserokopiarek w przeszłości, przy odrobinie dobrej woli można zaryzykować twierdzenie, iż Google właśnie uzyskało poważnego konkurenta.

Opracowana w słynnych laboratoriach PARC technologia - jak mówią przedstawiciele Powerset - pozwoli firmie na uzyskanie przewagi nad mechanizmami wyszukiwawczymi opierającymi się przede wszystkim na słowach kluczowych (Google, Live.com itp.).

Wyszukiwarka firmy już wkrótce ruszy pełną parą.

Pojawiają się jednak głosy krytyczne. Zdaniem niektórych specjalistów z branży, ludzie nauczyli się korzystać ze słów kluczowych, dlatego nie będzie mowy o jakiejkolwiek rewolucji. Dodatkowo serwisy wyszukujące są już na tyle bystre, że potrafią "domyślić się", o co konkretnie chodziło internaucie - i zasugerować właściwą odpowiedż.

Co więcej: wyszukiwarka Powerset wcale nie jest niczym rewolucyjnym. Istnieje przecież mechanizm Hakia, od dawna funkcjonują też serwisy pozwalające na zadawanie złożonych pytań. Tyle że w tym ostatnim przypadku odpowiadającymi są inni internauci...