Wynalazek polskich naukowców to rewolucja w transplantacji

Polscy naukowcy opracowali płyn do przechowywania narządów do przeszczepów, który poprawi ich jakość i zmniejszy ryzyko odrzucenia. Co potrafi TTF? Sprawdźcie.

Nie każdy wie, że mamy naprawdę wysokiej klasy specjalistów w swoich dziedzinach, w tym w medycynie. Kolejnym na to dowodem jest najnowsze osiągnięcie zespołu naukowców i klinicystów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Warto przy tym zaznaczyć, iż już sam skład grupy badawczej robi ogromne wrażenie, ponieważ znaleźli się w nim m.in.:

  • prof. dr hab. n. med. Michał Woźniak - kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
  • prof. dr hab. n. med. Ryszard Tomasz Smoleński - kierownik Katedry i Zakładu Biochemii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierował Grupą Badawczą Metabolizmu Serca działającą w ramach Heart Science Centre, Imperial College London.
  • dr n. med. Narcyz Knap - adiunkt w Katedrze Chemii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prowadzi badania w zakresie szeroko pojętego tzw. stresu oksydacyjnego w przebiegu wielu chorób i zajmuje się też metodami chemii obliczeniowej.
  • prof. dr hab. n. med. Zbigniew Śledziński - emerytowany Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista w dziedzinie transplantacji narządów.

Czym jest TTF?

Wróćmy jednak do meritum, czyli samego wynalazku, a jest nim TTF drugiej generacji, czyli Transmedium Transplant Fluid. To innowacyjny płyn do przechowywania narządów przeznaczonych do transplantacji, w którym są one umieszczane podczas transportu oraz bezpośrednio w trakcie zabiegu chirurgicznego.

pexels-vidal-balielo-jr transplantacja, przeszczep, badania, nauka, serce, zdrowie, narządy wewnętrzne, przeszczep nerek, transplantologia, odkrycie, naukowiec, polska, polscy naukowcy, wynalazek, płyn do przechowywania narządów do przeszczepu, fft, Transmedium Transplant Fluid, operacja, lekarz, pacjenci, narządy do transplantacji, transport narządów,

Dlaczego stworzony przez Polaków TTF jest tak rewolucyjny? Ponieważ m.in. zapewnia większą stabilizację struktury narządów i posiada właściwości antyoksydacyjne (zapewnia lepszą ochronę przed działaniem wolnych rodników). Tym samym, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, ta nowa wersja płynu do przechowywania narządów sprawia, że są one w lepszym stanie i zaczynają funkcjonować w krótszym czasie od zabiegu. Dodatkowo, zmniejszone zostaje w ten sposób ryzyko odrzucenia przeszczepu przez organizm.

Zobacz również:

  • Polacy wybierają zielone rozwiązania? Badania wskazują, że przekonujemy się do ekologicznej elektroniki

Płyn szczególnie dobrze sprawuje się podczas przechowywania nerek, bowiem podczas schładzania narządów dochodzi w nich do niedokrwienia. TTF natomiast poprawia ukrwienie w trakcie hipotermii oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz ochronne.

Płyn TTF tworzy środowisko zbliżone do naturalnego zanurzenia w płynie wewnątrzkomórkowym i gwarantuje najwyższą jakość ochrony, a w efekcie także wydłużenie możliwego czasu przechowywania narządu. I choć chirurdzy zawsze będą dążyć do skracania okresu od pobrania do wszczepienia narządu to taka właściwość TTF daje im dodatkowy zapas czasu na nieprzewidziane sytuacje losowe – dr Marzena Paluch-Skowrońska.

Jak wiadomo, transplantologia jest niezwykle istotna dla ludzkiego życia dziedzina, która na co dzień boryka się z wieloma problemami. Natomiast takie osiągnięcia, jak płyn do przechowywania narządów do przeszczepów, mogą znacznie ułatwić życie lekarzom, a także zwiększyć szansę na normalne i komfortowe życie pacjentów.

Sprawdź także:

Jaki ciśnieniomierz kupić – najciekawsze modele 2021 [Ranking]