Wyniki finansowe Apple wręcz szokują. Nowe iPhone'y okazały się strzałem w dziesiątkę

Firma Apple zanotowała rekordowo wysokie zyski. Głównie dzięki smartfonom iPhone 6 i iPhone 6 Plus.

Przed wprowadzeniem na rynek nowych, większych iPhone'ów (w tym pierwszego fabletu) firma Apple spotkała krytyka ze strony części konsumentów, którzy zarzucali jej, że niepotrzebnie wpisuje się w trend widoczny po stronie konkurencji stawiającej na coraz większe ekrany. Z czasem okazało się, że kierunek ten był jak najbardziej słuszny, ponieważ iPhone 6 i iPhone 6 Plus sprzedawały się bardzo dobrze. Dzisiaj mamy tego potwierdzenie za sprawą przedstawionych przez Apple wyników finansowych za I kwartał roku fiskalnego 2015 (zakończony 27 grudnia 2014 roku). Wynika z nich, że przychody wyniosły 74,6 miliarda dolarów (rok temu 57,6 mld), zaś zysk 18 miliardów dolarów. Oznacza to więc, że amerykańska firma uzyskała najlepszy wynik w historii wszystkich notowanych na giełdzie spółek pokonując Gazprom, który w 2011 roku uzyskał wynik 16 miliardów dolarów.

Wracając do nowych iPhone'ów, we wspomnianym kwartale Apple sprzedało ich aż 74,5 miliona sztuk, w czym ogromny udział miał rynek chiński. Warto jednak dodać, że wiązało się to ze spadkiem sprzedaży tabletów iPad (o 18 procent do poziomu 21,4 mln sztuk). Jednocześnie jednak aż o 14% więcej nabywców znalazły komputery Mac.

Zobacz również:

  • Apple zaprezentowało najnowsze komputery MacBook Pro!
  • Sprawa sądowa Apple – bateria w iPhonie 6 wybuchła!

Podsumowując, co by Apple nie zrobiło, skazane jest na sukces. Podobnie moim zdaniem będzie w przypadku mającego niedługo trafić na rynek zegarka Watch. Pod względem liczby sprzedanych sztuk zdeklasuje on konkurencję.