Wyniki finansowe Sony pokazują, że firma radzie sobie na rynku smartfonów

Ostatnie kilka tygodni upłynęło pod znakiem analizy wyników finansowych największych technologicznych firm świata. Do takich z pewnością należy Sony, które na koniec kwartału pokazało, że generuje całkiem niezły zysk.

Sony po dość kiepskim okresie wróciło do gry już na koniec zeszłego roku finansowego. Wtedy jednak spekulowano, że dobre wyniki zawdzięcza w dużej mierze sprzedaży aktywów, do których należała kwatera główna firmy w USA oraz kompleks budynków w Tokio. Po ostatnim kwartale jednak widać, że firma zaczęła sobie lepiej radzić na rynku smartfonów, co przełożyło się na niezłe wyniki.

Zysk netto firmy wyniósł 3,5 miliarda jenów (w przeliczeniu około 35 milionów dolarów). Nie jest to może astronomiczna suma dla takiego giganta, ale z pewnością to znacznie lepiej niż rok temu, gdy zanotowano aż 24,6 miliarda jenów strat. Dochody wzrosły przy tym o 13 procent do 1,7 biliona jenów.

Zobacz również:

Sporą część dochodów stanowi jednostka urządzeń mobilnych, która odpowiada za 389 miliardów jenów dochodu. Odnotowany wzrost w porównaniu do analogicznego okresu dla zeszłego roku to aż 36%. Firma zawdzięcza to zarówno większej sprzedaży w ujęciu ilościowym, jak i wyższej średniej ceny za jednostkowy produkt.

Większe dochode przynosi sprzedaż telewizorów i sprzętu audio. W miejscu stoi natomiast sprzedaż gier, czego powodem może być spadek sprzedaż konsol PlayStation 3, PlayStation Portable oraz PlayStation 2. Problem z wypracowaniem odpowiednich zysków ma też cały dział rozrywki.