Wypal sobie etykietę

Jedną z ciekawszych innowacji, zaprezentowanych na targach CES w Las Vegas, była opracowana przez koncern HP technologia LightScribe. Umożliwia ona wykorzystanie lasera nagrywarki DVD lub CD do "wypalenia" na górnej części płyty etykiety - napisu, logo lub obrazka.

Jak wynikało z pokazu przeprowadzonego przez przedstawicieli firmy, LightScribe umożliwia wykonanie wyraźnych, podobnych trochę do hologramów, grafik na górnej części nośnika. Odbywa się to zapisaniu danych na krążku - użytkownik proszony jest o odwrócenie płyty i rozpoczyna się "wypalanie" obrazka.

Urządzenia wykorzystujące nową technologię oraz odpowiednie nośniki trafią na rynek za ok. 6 miesięcy. Wiadomo już, że ich produkcją zajmą się m.in. firmy: Hitachi-LG, Toshiba, Mitsubishi, MicroVision, Moser Baer India oraz Sonic Solutions (kilka z nich wykupiło już odpowiednie licencje). HP przewiduje, że zastosowanie w napędach technologii LightScribe nie podniesie znacząco ich ceny.

Przedstawiciele HP mówią, że do stworzenia LightScribe zainspirował ich fakt, że indywidualnemu użytkownikowi wyjątkowo trudno jest przygotować dobrze wyglądającą etykietę dysku - opisywanie krążków flamastrem nie wygląda zbyt poważnie a idealne naklejenie wydrukowanej etykiety także nie jest łatwym zadaniem. Stąd pomysł na LightScribe. Istotny jest tu również fakt, iż nowa technologia dostępna będzie nie tylko dla użytkowników tradycyjnych nagrywarek, przeznaczonych do montażu w komputerach PC - LightScribe można będzie zastosować również w nagrywarkach przeznaczonych do notebooków, a także stacjonarnych nagrywarkach DVD.


Zobacz również