Wypalamy na potęgę

Nagrywarka jest bezużyteczna bez programu do wypalania płyt. Aby ułatwić ci właściwy wybór, przyjrzeliśmy się programom do nagrywania i opisaliśmy najlepsze aplikacje w kilku kategoriach.


Nagrywarka jest bezużyteczna bez programu do wypalania płyt. Aby ułatwić ci właściwy wybór, przyjrzeliśmy się programom do nagrywania i opisaliśmy najlepsze aplikacje w kilku kategoriach.

Wypalamy na potęgę

W pakiecie Nero 8 właściwy program do wypalania płyt jest tylko jednym z kilkunastu. Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od wersji 7.

W wypadku aplikacji komercyjnych widać wyraźny pęd producentów do tworzenia coraz to większych pakietów, w których program do nagrywania jest tylko jednym z kilku czy nawet kilkunastu narzędzi. Jeśli nie masz wygórowanych potrzeb i chcesz po prostu nagrywać pliki, wystarczy ci bezpłatne narzędzie, np. CDBurnerXP.

Oprócz programów do nagrywania przyjrzeliśmy się też narzędziom do tworzenia wiernych kopii płyt oraz do tworzenia i nagrywania obrazów krążków. Pierwsze przydają się głównie do backupowania nośników zabezpieczonych przed kopiowaniem. Natomiast po aplikacje do obsługi obrazów sięgamy coraz częściej, bo z Internetu, a szczególnie z sieci P2P można pobrać coraz więcej programów udostępnianych właśnie w tej formie.

Wrażenia z testów

Ponieważ programy do nagrywania szybko się rozrastają, sprawdziliśmy, jak obciążają komputer i jak wypełniają swoje podstawowe zadanie. Różnice tempa nagrywania płyt, poza wyjątkami, nie są duże. Większość narzędzi radzi sobie z tym równie dobrze. Warto natomiast zwrócić uwagę na czas nagrywania przy różnych prędkościach. Jeśli chcesz zapisać na płycie te same pliki z dwukrotnie większą szybkością, to nie spodziewaj się, że zadanie zostanie wykonane dwukrotnie szybciej. W naszych testach nagranie 4,2 GB danych z szybkością 8x trwało 7 min 35 s, a z szybkością 16x - 5 min 50 s. Dzieje się tak, bo nagrywarka musi zapisać na płycie lead-in oraz lead-out i zawsze robi to w jednakowym tempie. Tylko właściwe pliki są nagrywane z szybkością wybraną przez użytkownika.

Lead-in to obszar na płycie zwany wejściem. Zapisuje się w nim TOC (Table Of Contents), czyli coś, co można nazwać spisem treści płyty. Z kolei lead-out nie zawiera żadnych danych, a jedynie oznacza, że w tym miejscu na płycie kończy się sesja.

Spore różnice widać, gdy porównuje się zużycie pamięci. Zapotrzebowanie na RAM powyżej średniej ma Nero 8, choć zdecydowanym liderem jest Ashampoo Burning Studio, które zajmuje aż 62 MB RAM. Zwróć uwagę, że zużycia pamięci nie sprawdzaliśmy podczas nagrywania. Wtedy aplikacje zajmują 150-200 MB, ponieważ ładują do tzw. bufora pliki, które za chwilę nagrają na płycie. Jego rozmiar można ustawić w konfigu-racji programu.

Im więcej, tym lepiej

W wypadku oprogramowania ta reguła nie zawsze się sprawdza, ale producenci aplikacji do nagrywania chyba się tym nie przejmują. Kolejne wersje Nero czy Roxio Easy Media Creator to kombajny o nieprzyzwoitych rozmiarach, co widać po wynikach w tabeli. Oprócz nich opisujemy też kilka mniejszych aplikacji.

Nero 8

Tego programu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, choć najnowsza wersja to właściwie zbiór kilkunastu narzędzi do nagrywania, authoringu oraz edycji multimediów. W tabeli z dwóch powodów zamieściliśmy informacje na temat trzech najnowszych wersji. Po pierwsze, wciąż wiele osób używa Nero 6 i Nero 7, a po drugie, użytkownicy skarżą się, że Nero 8 rozrósł się ponad miarę i chcieliśmy sprawdzić, jak jest faktycznie. Okazuje się, że między wersjami 7 i 8 nie ma dużych różnic pod tym względem. Właściwy Nero, służący do nagrywania płyt, to oddzielna aplikacja. W obu pakietach zajmuje tyle samo miejsca w pamięci, natomiast wersja 8 potrzebuje kilkudziesięciu megabajtów więcej miejsca na dysku, za to oferuje nowe funkcje, np. obsługę formatu High Definition, technologii SecurDisc i nagrywanie płyt Blu-ray oraz HD-DVD. W pakiecie jest nowa aplikacja, umożliwiająca odczytanie plików z uszkodzonych płyt. Nero 8 został zoptymalizowany pod kątem Windows Visty, a użytkownicy tego systemu otrzymali możliwość nagrywania plików poprzez gadżet paska bocznego.

Ashampoo Burning Studio 7.1

Najnowszy produkt Ashampoo zwiększył się znacznie w porów-naniu z wcześniejszymi wersjami, choć nadal łatwo z niego korzystać i świetnie się nadaje dla mniej zaawansowanych użytkowników. Pliki do wypalenia można przeciągać bezpośrednio z Eksploratora Windows. Następnie program może automatycznie dobrać odpowiednie parametry nagrywania. Użytkownik jest prowadzony krok po kroku w celu wybrania plików do nagrania i rodzaju kompilacji, ale są również funkcje dla zaawansowanych, np. możliwość nagrywania płyt startowych czy opcje dodatkowe. Ashampoo pozwala na nagrywanie płyt audio bezpośrednio z plików dźwiękowych WAV, MP3, OGG. Funkcja normalizacji wyrówna poziom głośności. Wersja 7 obsługuje wszystkie popularne formaty filmowe i automatycznie konwer-tuje je na format DVD. Pozwala na przygotowanie menu płyty, m.in. z wykorzystaniem gotowych szablonów. Nowością jest funkcja dodawania nowych plików podczas tworzenia kopii zawartości istniejącego nośnika, co przydaje się szczególnie w wypadku krążków startowych. Opcja ripowania pozwala zapisać płyty Audio-CD w plikach MP3, WAV lub WMA.

<hr>

Wirtualne napędy

Wypalamy na potęgę

Program Daemon Tools 4.10 umożliwia korzystanie nawet z czterech wirtualnych napędów i emulowanie różnych technologii zabezpieczeń przed kopiowaniem.

Tematem ściśle związanym z nagrywaniem są wirtualne napędy CD/DVD. System operacyjny i programy widzą je jak prawdziwe, nawet jeśli w komputerze nie ma żadnego czytnika CD/DVD. Rozwiązanie jest bardzo wygodne z kilku powodów. Obrazu płyty nie musisz nagrywać, wystarczy umieścić go w wirtualnym napędzie. Wymiana dysku w tym wypadku jest dużo wygodniejsza niż fizycznego, wystarczy kilka kliknięć. Komputer będzie pracować ciszej. Na dysku przechowasz obrazy wielu płyt, które dzięki temu są szybciej dostępne niż krążki poupychane na stojakach. Możesz mieć w komputerze kilka wirtualnych napędów i korzystać z nich równocześnie, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy program zajmuje kilka krążków. Istotna jest też szybkość dostępu do danych, dużo większa w wypadku wirtualnych napędów, bo pliki są zapisane na twardym dysku.

Funkcja wirtualnych napędów jest wbudowana w Linuksa, jeśli używasz Windows, potrzebujesz dodatkowego oprogramowania. Jednym z lepszych jest bezpłatny Daemon Tools 4.10 (http://www.daemon-tools.cc ). Narzędzie potrafi tworzyć maksymalnie cztery napędy. Dużą zaletą jest emulacja najpopularniejszych mechanizmów zabezpieczania przed kopiowaniem (LaserLock, Safedisc, Safedisc 2.0, wszystkie wersje Securom), dzięki czemu nie trzeba wkładać oryginalnej płyty do napędu, co jest konieczne m.in. w wielu grach. Na stronie głównej programu są dokładne informacje o zabezpieczeniach użytych na krążkach z poszczególnymi grami i kilka rozszerzeń ułatwiających korzystanie z niego. Godny uwagi jest również komercyjny Virtual CD 9.0 (http://www.virtualcd-online.com ). Liczba jego funkcji wręcz przytłacza, mimo to jest bardzo wygodny. Przykładowo funkcje umieszczania i wyjmowania płyt z wirtualnych napędów są dostępne w menu kontekstowym w Eksploratorze Windows, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy plik obrazu. Poza tym może działać w trybie uproszczonym, przeznaczonym specjalnie dla użytkowników domowych. Program emuluje do 23 wirtualnych napędów. Ma wbudowane funkcje tworzenia obrazów płyt. Automatycznie rozpoznaje wykonawcę i tytuły utworów przechowywanych w obrazach płyt audio. Oferuje zabezpieczenie hasłem dostępu do wirtualnych napędów.