Wypalanie płyt z pingwinem
-
- Grzegorz Kurzejamski,
- 28.05.2007, godz. 12:26
Bonfire
Jeżeli już został przedstawiony K3b, nie można zapomnieć o jego odpowiedniku, przeznaczonym dla środowiska Gnome. Bonfire (bo to o nim mowa) jest równie zaawansowanym narzędziem, a różnice dotyczą dopiero zakresu funkcji "dodatkowych". Należy tutaj chociażby wspomnieć o filtrach danych, które wychwytują w projekcie pliki ukryte, uszkodzone, niekompatybilne ze standardem Joliet, itp. Filtry można konfigurować, zależnie od potrzeb. W przypadku płyt audio ważnym plusem Bonfire jest współpraca ze wszystkimi formatami obsługiwanymi przez zainstalowany w systemie Gstreamer (OGG, FLAC, MP3, itp.). Dostępna jest również opcja przeszukiwania katalogów w celu rozpoznania plików muzycznych i funkcja edycji pauz między ścieżkami. Użytkownik ma także do dyspozycji podręczny odtwarzacz wideo i audio.

Bonefire i podgląd plików
Niestety, obecnie narzędzie współpracuje tylko z płytami DVD z zapisaną jedną sesją. Nie posiada ono również możliwości konwersji plików multimedialnych w czasie zgrywania zawartości nośników, tak jak w przypadku K3b. Mimo, iż Bonfire jest dynamicznie rozwijanym projektem, pod względem zaawansowanych funkcji nie dorównuje K3b.
MP3do
Dla osób, które nie obawiają się trybu tekstowego i często wypalają płyty Audio, przydatnym narzędziem będzie MP3do. Aplikacja ta również nadaje się jako uzupełnienie funkcji dotychczas używanego programu do nagrywania CD. MP3do to w rzeczywistości skrypt w języku bash, napisany w takiej formie, aby bez problemu mógł wykorzystywać najróżniejsze wtyczki. Współpracując dodatkowo z cdrecord lub cdrdao potrafi nagrać AudioCD z plików o dowolnym, obsługiwanym formacie muzycznym. Użytkownik sam wybiera wtyczki, które mają zostać wykorzystane do konwersji audio. Obecnie możliwe jest dekodowanie OGG/Vorbis, MP3 i wszystkich formatów wspieranych przez narzędzia Sox. Niektóre z wtyczek przejmują zadanie normalizacji poziomu dźwięku wszystkich ścieżek, sprawdzenia dostępnego miejsca na nośniku, zgrywania ścieżek z istniejących płyt, itp.
Należy dodać, iż MP3do samodzielnie odnajduje wszystkie pliki audio w określonej lokalizacji, dzięki czemu nie ma potrzeby wybierania każdego utworu oddzielnie. Zaletą trybu tekstowego jest możliwość dokładnego zdefiniowania planowanego procesu nagrywania. Poszczególne parametry mogą wyznaczać ścieżki, które pragnie się zgrać na dysk, parametry konwersji, ustawienia funkcji normalizacji poziomu dźwięku, itp.
MP3do ma jedną istotną wadę -z powodu małego zainteresowania narzędziami tego typu obsługiwanymi wierszem poleceń jest on zbyt wolno rozwijany w porównaniu do jego graficznych odpowiedników. O ile sama idea wykorzystywania wtyczek do poszczególnych operacji zdaje się być bardzo przydatna (chociaż jest to rzecz sporna), to MP3do współpracuje ze zbyt małą ich liczbą. Mimo to jest to wprost idealne rozwiązanie dla bardzo słabych maszyn.
Burn
Innym przydatnym narzędziem, również obsługiwanym wierszem poleceń, jest Burn. Tym razem jest to skrypt w języku Python, który obsługuje zarówno płyty CD, jak i DVD. Do pracy wykorzystuje cdrecord, mkisofs, cdrdao, eyeD3 i pyogg. Zakres jego możliwości jest o wiele szerszy niż MP3do i dorównuje innym uniwersalnym programom do nagrywania płyt. Pozwala na kopiowanie nośników i tworzenie CD/DVD z danymi oraz AudioCD. Dostępna jest również symulacja procesu nagrywania. Aplikacja posiada wbudowane kodeki, dzięki którym możliwa jest konwersja audio z formatów MP3 i OGG do WAV. Opcjonalnie dostępnych jest kilka wtyczek do dekodowania plików muzycznych w innych formatach. Twórcy dopracowali formę komend, aby każdy z łatwością mógł się nauczyć obsługi ich aplikacji. Także i ten program ma swoich zwolenników i wrogów. Naszym zdaniem jest to jedno z lepszych narzędzi tego typu dla systemów bez środowiska graficznego.