Wypalanie płyt z pingwinem

WISH CD Writer

W świecie "graficznych programów" do nagrywania płyt często pojawia się wzmianka o WISH CD Writer. Narzędzie to w przeciwieństwie do swoich konkurentów przyjęło za główny cel jak największe uproszczenie procesu przygotowania nagrywania. Ascetyczny interfejs graficzny, który zawiera prawie wszystkie funkcje programu w jednej zakładce, jest kwintesencją tego, co można nazwać "banalną obsługą". Możliwe opcje projektu to tworzenie nośnika z danymi, kopiowanie CD, czyszczenie CD-RW i generowanie AudioCD (wsparcie dla MIDI i WAV). Dodatkowo program daje możliwość włączenia kilku dodatkowych funkcji, takich jak aktywacja rozszerzeń Joliet i Rock Ridge, symulacja procesu nagrywania, czy wstępne obliczenie wymaganej przestrzeni nośnika.

Pobierz plik

Wypalanie płyt z pingwinem

WISH CD Writer na zielono

I w tym przypadku ponownie pojawia się skaza w projekcie aplikacji. WISH CD Writer, jak sama nazwa wskazuje, współpracuje tylko z nośnikami CD. Brak wsparcia dla płyt DVD to w dzisiejszych czasach duża wada. Tak jak i MP3do, ta aplikacja jest przeznaczona również do słabszych maszyn.

Grab&Burn

Wśród omawianych tutaj programów nie mogło zabraknąć Grab&Burn. Program ten może z łatwością konkurować z takimi produkcjami, jak K3d, czy Bonfire. Posiada wsparcie dla większości typów optycznych nośników danych (CD-R/RW, DVD-R/RW, DVD+R/RW i DVD-RAM, Blu-ray, HD DVD), dla systemów plików UDF w wersjach 1.02, 1.50 i 2.01 oraz standardów El Torito. W zakresie jego możliwości są takie akcje, jak przechwytywanie zawartości AudioCD i VCD, kopiowanie danych wszystkich wymienionych wcześniej nośników, nagrywanie dysków z danymi, muzyką, filmami, a nawet generowanie w pełni funkcjonalnego DVD-video z plików VOB. Ponadto istnieje bardzo przydatna funkcja podziału zawartości projektu na dwie płyty. Dzięki temu można z łatwością skopiować zawartość dwuwarstwowego DVD (9,4 GB) na 2 DVD jednowarstwowe. Problemu również nie sprawia zgranie plików filmowych bezpośrednio na dysk. Możliwe jest także przechwycenie poszczególnych utworów z płyty audio i zapisanie ich w formie skompresowanej.

Wypalanie płyt z pingwinem

Menu Grab and Burn

Oprócz ciekawych opcji i funkcji Grab&Burn posiada jeszcze innego asa w rękawie. Obsługiwany jest on poprzez niezwykle dopracowany interfejs graficzny, który w wielu przypadkach przypomina "samouczek", prowadzący użytkownika krok po kroku przez kolejne stopnie przygotowywania projektu. Jest on zarazem tak skonstruowany, aby nie zniechęcić zaawansowanych użytkowników.

Pobierz plik

Podsumowanie

Aplikacji do nagrywania płyt dla systemu Linux, które są warte uwagi, jest zdecydowanie mniej niż tych dla systemu Windows. Z drugiej jednak strony znakomita większość z tych przeznaczonych dla produktu Microsoftu to aplikacje komercyjne, zajmujące (tak jak najnowsze Nero ponad 170 MB). Jak zawsze w takich przypadkach pojawia się więc dylemat: "lepiej zapłacić i otrzymać w pełni funkcjonalne i wielozadaniowe narzędzie, czy nie płacić i wybierać między jego słabszymi odpowiednikami?".

Warto zauważyć, iż Grab&Burn został stworzony przez firmę, której oferta zawiera w większości płatne aplikacje. Gdyby było inaczej, ów program nie zostałby zapewne tak rozwinięty. Z drugiej jednak strony jest K3b i Bonfire, które z łatwością sprostają wymaganiom większości użytkowników. Problem ten zapewne jeszcze bardzo długo będzie dotyczył zarówno systemu Windows, jak i systemów alternatywnych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: