Wypalanie płyt z pingwinem

Nie ulega wątpliwości, iż kwestia przenoszenia i przechowywania danych w dzisiejszych czasach jest ściśle powiązana z nagrywaniem płyt CD/DVD. Chociaż jest to rzecz oczywista, nie każde narzędzie do wypalania "płytek" sprosta wymaganiom wszystkich użytkowników. W systemie Windows niepodzielnie króluje od dawna kilka najpopularniejszych aplikacji tego typu (nie zawsze darmowych) - przykładami mogą być Nero, CloneCD, czy Alcohol 120%. W świecie systemów Linux trudno jest wskazać programy "dominujące". Mimo to, w tym artykule pojawi się kilka aplikacji dla Linuksa, które mogą walczyć o miano "najlepszej".

Wypalanie płyt z pingwinem
Pierwszym wartym opisania programem do nagrywania płyt jest K3b. Aplikacja została przeznaczona dla środowiska graficznego KDE i jest dobrze znana wśród jej użytkowników. Cechuje ją bardzo dopracowany interfejs, który daje dostęp do wszystkich najistotniejszych funkcji narzędzia. Same jego możliwości potrafią zadowolić zarówno początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. K3b obejmuje wszystkie działania, jakie są potrzebne do nagrania dowolnej płyty. Pozwala on na tworzenie dysków z danymi, dysków audio, wideo (VCD 1.1, VCD 2.0, SVCD) i nośników mieszanych. Dostępne jest nagrywanie zarówno "w locie", jak i po uprzednim stworzeniu obrazu płyty.

Wypalanie płyt z pingwinem

Weryfikowanie poprawności danych projektu, obsługa obrazów nośników rozruchowych w standardzie El Torito, pełne wsparcie dla wielokrotnych sesji, dostępne wszystkie opcje mkisofs oraz kompatybilność z systemami plików Rock Ridge i Joliet to tylko niektóre z możliwości tego programu. W przypadku generowania AudioCD/DVD użytkownik może wybrać między formatami WAV, MP3, Ogg Vorbis i Ogg FLAC. Na płycie są również zapisywane wszystkie informacje o utworach, pochodzące ze znaczników wybranych plików.

Liga systemów operacyjnych

Od kilku tygodni trwa plebiscyt w serwisie PC World Komputer, który ma za zadanie wyłonić najlepszy system operacyjny. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym sondażu. Z dotychczasowych ocen i głosów w komentarzach jasno wynika, że w Polsce system Linux ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Kliknij tutaj aby wziąć udział w ankiecie

Ciekawą opcją jest wyrównanie poziomu głośności dla ścieżek pochodzących z różnych źródeł. K3b potrafi także tworzyć płyty CD-Extra (CD-Plus, Enhanced Audio CD). Dodatkowo należy wspomnieć o możliwości wypalania płyt eMovix i zaawansowanych opcjach zgrywania nośników na dysk. Dzięki systemowi wtyczek, wszystkie zgrywane ścieżki dźwiękowe (w przypadku Audio CD/DVD) mogą być konwertowane do dowolnego formatu i zapisywane w folderach, katalogowanych według wzorca "Wykonawca/Płyta/Tytuł piosenki". W przypadku DVD z filmem, K3b pozwala na przechwycenie obrazu i przekodowanie go do formatu DIVX/XVID.

Pobierz plik


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: