Wypalanie płyt z pingwinem
-
- Grzegorz Kurzejamski,
- 28.05.2007, godz. 12:26
Nie ulega wątpliwości, iż kwestia przenoszenia i przechowywania danych w dzisiejszych czasach jest ściśle powiązana z nagrywaniem płyt CD/DVD. Chociaż jest to rzecz oczywista, nie każde narzędzie do wypalania "płytek" sprosta wymaganiom wszystkich użytkowników. W systemie Windows niepodzielnie króluje od dawna kilka najpopularniejszych aplikacji tego typu (nie zawsze darmowych) - przykładami mogą być Nero, CloneCD, czy Alcohol 120%. W świecie systemów Linux trudno jest wskazać programy "dominujące". Mimo to, w tym artykule pojawi się kilka aplikacji dla Linuksa, które mogą walczyć o miano "najlepszej".


Weryfikowanie poprawności danych projektu, obsługa obrazów nośników rozruchowych w standardzie El Torito, pełne wsparcie dla wielokrotnych sesji, dostępne wszystkie opcje mkisofs oraz kompatybilność z systemami plików Rock Ridge i Joliet to tylko niektóre z możliwości tego programu. W przypadku generowania AudioCD/DVD użytkownik może wybrać między formatami WAV, MP3, Ogg Vorbis i Ogg FLAC. Na płycie są również zapisywane wszystkie informacje o utworach, pochodzące ze znaczników wybranych plików.
Od kilku tygodni trwa plebiscyt w serwisie PC World Komputer, który ma za zadanie wyłonić najlepszy system operacyjny. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym sondażu. Z dotychczasowych ocen i głosów w komentarzach jasno wynika, że w Polsce system Linux ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Ciekawą opcją jest wyrównanie poziomu głośności dla ścieżek pochodzących z różnych źródeł. K3b potrafi także tworzyć płyty CD-Extra (CD-Plus, Enhanced Audio CD). Dodatkowo należy wspomnieć o możliwości wypalania płyt eMovix i zaawansowanych opcjach zgrywania nośników na dysk. Dzięki systemowi wtyczek, wszystkie zgrywane ścieżki dźwiękowe (w przypadku Audio CD/DVD) mogą być konwertowane do dowolnego formatu i zapisywane w folderach, katalogowanych według wzorca "Wykonawca/Płyta/Tytuł piosenki". W przypadku DVD z filmem, K3b pozwala na przechwycenie obrazu i przekodowanie go do formatu DIVX/XVID.