Wypromuj się w Internecie

Jeśli czegoś nie ma w Google, to znaczy, że nie istnieje. Czy kolejnym przysłowiem będzie: jeśli kogoś nie ma na Facebooku, nie ma go wcale? Opisujemy najlepsze sposoby na zaistnienie w Sieci, począwszy od konta w serwisie społecznościowym, przez e-wizytówkę aż po własną stronę internetową ze sprytnie prowadzonym SEO.


Budowanie własnej marki w Internecie, czyli tzw. personal branding, staje się nieodzowną częścią poszukiwania pracy i rozwijania kariery. Stosują je nie tylko politycy, menedżerowie czy gwiazdy ekranu. Swoje profile w serwisach społecznościowych lub blogi internetowe coraz częściej prowadzą studenci, który nie podjęli jeszcze nawet pierwszej pracy. Dzięki udzielaniu się w Sieci w interesującej ich branży mogą wywrzeć dobre wrażenie na pracownikach działów HR małych i średnich firm oraz korporacji. Świadomość swojego istnienia online przyda się nie tylko w sprawach zawodowych. Według badań przeprowadzonych przez serwis Profeo, aż 72 proc. ankietowanych sprawdza w Internecie dane o nowo poznanej osobie. Informacje, które w ten sposób uzyskują, mogą zachęcić do dalszych kontaktów lub całkiem do nich zniechęcić, jeśli pokazują osobę w niekorzystnym świetle.

Kim jesteś według Google’a

Pracę nad własnym wizerunkiem należy zacząć od przyjrzenia się wynikom podawanym przez wyszukiwarki internetowe. Pierwszą z nich może być google.pl, z którego najczęściej korzystają rekrutujący i zwykli użytkownicy. Wpisując swoje imię i nazwisko, dowiesz się, jakie informacje na twój temat są dostępne dla wszystkich internautów. Czy jest tam właśnie to, co chcesz pokazać szefowi lub przyszłemu mężowi czy żonie? Pamiętaj, że znalezienie informacji, które mogłyby być niebezpieczne dla twojej reputacji, to jeszcze nie koniec świata. Część z nich (te z serwisów społecznościowych) można usunąć samodzielnie lub prosząc o to moderatorów. O skasowanie pozostałych trzeba będzie poprosić właścicieli stron internetowych. Wyszukanie takich danych, a później także prowadzenie swojego "brandingu" ułatwia m.in. wyszukiwarka ludzi 123people (www.123people.pl).

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [2.12.2021]
  • Twitter zakazuje udostępniania osobistych zdjęć i filmów

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy promowanie się ma sens, pamiętaj, że w ten niewymagający wielu umiejętności sposób naprawdę możesz znaleźć pracę lub nowych partnerów. Wystarczy umieścić swoje CV w serwisie GoldenLine lub zacząć udzielać się na branżowym forum, aby szybko otrzymać pierwsze wiadomości.

Wypromuj się na Facebooku

Dobrym pomysłem będzie zwrócenie większej uwagi na informacje umieszczane w serwisach społecznościowych. Profile z Facebooka i innych stron tego typu pojawiają się wysoko w wynikach wyszukiwania. Ponadto posługujesz się w nich prawdziwym nazwiskiem. Jest więc duża szansa, że poszukująca cię osoba właśnie tam natknie się na pierwsze informacje o tobie.

Wypromuj się w Internecie

Wystarczy kilka kliknięć, aby założyć swój własny fanpage na Facebooku. Kuba Wojewódzki, najpopularniejszy użytkownik serwisu w Polsce, ma już prawie 700 tysięcy fanów.

Oczywiście przeciętny internauta nie będzie tworzył własnego fanpage’a, którego fanami byliby wyłącznie znajomi. Użyje raczej zwykłego profilu przeznaczonego dla użytkowników indywidualnych, ale prowadzonego ostrożniej. Tworząc własny profil należy zadbać o to, żeby zdjęcie wyglądało profesjonalnie, a potencjalny pracodawca czy kontrahent nie odniósł wrażenia, że twoje życie to ciąg imprez przeplatanych narzekaniem na szefa. Dzieląc się informacjami, można zdecydować, które mają być dostępne publicznie, a które zobaczą tylko znajomi lub wybrani bliscy. Publiczne wpisy, jeśli okażą się ciekawe, szybko zostaną udostępnione przez kolejne osoby, wraz z notką na twój temat. Jako że przeciętny użytkownik Facebooka ma 130 znajomych, nawet kilka takich poleceń może przysporzyć ci popularności. Poszukując nowych znajomości, warto zainteresować się grupami, które skupiają osoby zajmujące się wspólną tematyką. Inny sposób to komentowanie wpisów znanych firm i branżowych czasopism.

Początkujący artyści, politycy i sportowcy mogą oczywiście skorzystać z fanpage’a, nawet jeśli początkowo będą mieć niewielu fanów. Utworzenie takiej strony jest bezpieczniejsze. W wypadku zwykłego konta istnieje poważne ryzyko, że niebezpieczna aplikacja zacznie wysyłać spam do znajomych, co może niekorzystnie odbić się na wizerunku. Kłopoty mogłoby też sprawić ograniczenie liczby znajomych do pięciu tysięcy osób.

Poza Facebookiem jest wiele innych serwisów, w których można się promować. Muzycy powinni wypróbować MySpace’a, świetnie nadającego się do kontaktu z fanami, a specjaliści IT na pewno skorzystają, zakładając konto w Google+, internetowej oazie dla programistów, webdesignerów i wszelkiego rodzaju geeków.

Promuj się nie tylko na Facebooku

Przykładowo kanał prowadzony przez użytkowniczkę YouTube'a (www.youtube.com/user/nieesia25)

W Sieci funkcjonuje cała gama portali społecznościowych, które pomagają w zaprezentowaniu się innym użytkownikom.

MySpace

Świetny serwis do wypromowania młodego wokalisty czy całego zespołu. Jest chętnie odwiedzaną, społecznościową platformą muzyczną w Sieci. Można tu zamieszczać utwory w wersji MP3, a także nagrania wideo czy informacje o koncertach.

info: www.myspace.com

YouTube

Znany serwis wideo, który zdążył już spopularyzować tysiące ciekawych osób. Może warto skorzystać z okazji i utworzyć swój kanał? Zaprezentujesz w ten sposób swoje umiejętności i wiedzę.

info: www.youtube.com

Digart

Portal skupiający artystyczne dusze. Swoje miejsce znajdą tu nie tylko fotograficy czy projektanci, ale też malarze, poeci i rękodzielnicy. Wrzucając swoje prace, trzeba liczyć się z krytyką, ale kto wie - może dostrzeże cię jakiś mecenas sztuki?

info: www.digart.pl

Szafa

Strona dla szafiarek, czyli dziewczyn zainteresowanych modnym ubiorem, najnowszymi trendami i wypatrywaniem tanich, jak najciekawszych zestawów ubrań. Jeśli wiesz, jak należy lub jak nie należy się ubierać, z pewnością zyskasz tu uznanie.

info: www.szafa.pl

9fingers

Portal dla programistów. Możesz w nim podzielić się najnowszą aplikacją i ostatnio zakodowaną stroną WWW. Tu poprosisz o pomoc w rozwiązaniu swoich kłopotów z kodem i pomożesz innym w ich projektach.

info: www.9fingers.pl

____________________________

fot. Ed Yourdon