Wyraźne małe literki

Naukowcy z laboratorium Fujitsu stworzyli oprogramowanie wyświetlające czytelnie małe litery na miniaturowych ekranach telefonów komórkowych i PDAs.

Opracowana przez Fujitsu nowa technologia wyświetlania wyraźnych czcionek na małych ekranach, zdaniem szefa zespołu badawczego Fujitsu Nobuaki Usui, znajduje szczególne zastosowanie w przypadku języków takich jak japoński, chiński czy arabski. Zazwyczaj kolorowy piksel na komputerowym ekranie reprezentowany jest przez mieszankę trzech kolorów podstawowych - czerwonego, zielonego i niebieskiego (RGB), a na płaskich panelach każdy piksel utworzony jest z trzech pionowych pasków reprezentujących poszczególne kolory podstawowe. W czasie tworzenia liter z takich pikseli, im mniejsze stają się czcionki, tym bardziej zniekształcone zostają ich krawędzie na ekranie. Do tej pory problem ten rozwiązywano stosując skalę szarości i zmieniając gęstość czerni każdego piksela, czego efektem jest jednak nie zadowalająca ostrość krawędzi czcionek.

Rozwiązanie Fujitsu to potraktowanie każdego z kolorowych pasków jak pojedynczego piksela i tym samym zwiększenie kontroli nad konturem litery- czcionka posiada teraz krawędzie czerwone, zielone lub niebieskie, ale nie jest to dostrzegalne przez ludzkie oko. Dzięki temu, że nie trzeba łączyć trzech pasków do utworzenia jednego koloru, można traktować każdy pasek niezależnie i nadać mu 256 skalę kolorów. Oznacza to, że renderowanie poszarpanych elementów złożonej litery czy symbolu może odbywać się poprzez obrysowywanie jego kształtu paskiem koloru, a nie otaczanie jej łączonymi kolorowymi pikselami. Na ekranie PDA, który oferuje z reguły maksymalną rozdzielczość 100 dpi, nowa technologia Fujitsu jest w stanie wyświetlać czytelny tekst złożony z czcionek o wielkości pięciu punktów.

http://www.fujitsu.co.jp


Zobacz również