Wyścig po doskonałość LCD

Kilka innowacyjnych rozwiązań dotyczących technologii produkcji wyświetlaczy LCD, zostanie zaprezentowanych na rozpoczętych właśnie w Japonii targach CEATEC. Obecne osiągnięcia w tej dziedzinie można podzielić na dwa trendy: poprawa jakości wyświetlanego obrazu oraz zmniejszanie rozmiarów urządzeń, które go wyświetlają. W szranki stają ze sobą takie korporacje, jak Sharp, Onron, Casio Computer oraz NEC.

Wyścig po doskonałość LCD

Pierwsza z firm oferuje 4 nowe modele miniaturowych wyświetlaczy do urządzeń przenośnych o nazwie ASV (Active Super View). Wyświetlacze posiadają kąt widzenia 160 stopni w pionie oraz poziomie, co oznacza iż mogą być stosowane w obu orientacjach obrazu bez utraty jakości. To staje się dość istotną cechą w obliczu coraz częściej spotykanych urządzeń typu PDA oraz telefonów komórkowych wykorzystujących tę właściwość. Pierwszy z modeli posiada wyświetlacz o przekątnej 1,5 cala i rozdzielczości 540 x 240 pikseli. Przeznaczony jest dla kamer cyfrowych. Drugi, o przekątnej 2,5 cala i rodzielczości 320 x 240 pikseli, znajdzie zastosowanie w telefonach komórkowych. Trzeci wyświetlacz, o przekątnej 4 cale przeznaczony jest dla urządzeń PDA oraz przenośnych telewizorów. Największy z oferowanych, o przekątnej 6,5 cala, będzie montowany w systemach nawigacyjnych w samochodach. Wszystkie z powyższych wyświetlaczy dysponują współczynnikiem kontrastu wynoszącym 300:1.

Z kolei firma Onron proponuje technologię, która zwiększy kontrast dostępnych obecnie wyświetlaczy, dzięki zastosowaniu specjalnej, mikroskopijnej powłoki na powierzchni urządzenia. Pozwoli ona na dokładniejsze kierowanie wiązką światła przechodzącą przez panel LCD. Dzięki temu zwiększy się kontrast oraz jasność obrazu przy zachowaniu niskich parametrów poboru mocy.

Korporacja Casio Computer również stawia na miniaturyzację i planuje zaprezentowanie wyświetlacza o przekątnej 2,4 cala o rodzielczości 320 x 240 pikseli, który będzie oferował wyświetlanie obrazu w 262 tysiącach kolorów. Ponadto do złudzenia będzie on przypominał obraz trójwymiarowy. Prototyp powstaje przy współudziale z firmą Sharp, która planuje wykorzystanie tego rozwiązania w telefonach komórkowych.

Równie ciekawie prezentuje się w tym zakresie propozycja firmy NEC, o której pisaliśmy już jakiś czas temu -http://www.idg.pl/news/59424.html . Dodatkowo naukowcy z NEC’a opracowali technologię pozwalającą na zintegrowanie panelu LCD z płaskimi głośnikami.