Wyścig po gigabajty trwa

Od lat obserwowaliśmy na rynku nieunikniony trend do zwiększania pojemności nośników optycznych. Coraz rzadziej korzystamy ze "zwykłych" krążków CD, które praktycznie wyparte zostały przez DVD. Te ostatnie natomiast doczekały się następcy, którym jest format Blu-ray pozwalający obecnie na zapisanie na "niebieskim" krążku nawet 50 GB danych. To jednak wciąż za mało, więc wyścig po gigabajty trwa!

Gdzie te czasy, gdy na jednej płycie CD można było "upchać" kilkanaście różnych popularnych gier? Już nie wrócą, to pewne. Ze względu na swoją niewielką pojemność krążki te odchodzą bowiem powoli do lamusa, gdyż są wypierane przez znacznie bardziej pojemne płyty DVD, które za jakiś czas czeka z pewnością podobny los.

Wyścig po gigabajty trwa nieustannie. Oferujące coraz lepszą oprawę graficzną gry zajmują jednocześnie zdecydowanie więcej miejsca. Podobnie sprawa wygląda z filmami, które obecnie mogą być dostarczane na ekran odpowiedniego telewizora w rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Zapisywane one są na korzystających z niebieskiego lasera płytach Blu-ray, które, jak pamiętamy, wyszły zwycięsko z ciężkiej potyczki z konkurencyjnym (przez jakiś czas) formatem HD DVD.

Obecne w sklepach krążki Blu-ray oferują pojemność 25 GB (jednowarstwowy) i 50 GB (dwuwarstwowy). Organizacja Blu-ray Disc Association wzięła jednak pod uwagę wzrost zapotrzebowania na nośniki pozwalające na archiwizowanie ogromnych ilości danych i postanowiła opracować nową specyfikację pozwalającą na produkcję płyt Blu-ray, które będą pozwalały na zapis aż 128 GB informacji.

"Przemysł wyrażał pragnienie, aby dostarczyć mu optycznych dysków, które będą mogły zastąpić media magnetyczne w procesie archiwizacji danych" - powiedział Victor Matsuda, członek zarządu Blu-ray Disc.

Cechujące się tak dużą pojemnością rozwiązanie z pewnością zostanie także wykorzystane na rynku filmowym, który ostatnio coraz dynamiczniej zmierza w kierunku kolejnego "pożeracza" przestrzeni dyskowej - technologii 3D. W odróżnieniu od "zwykłych" filmów Blu-ray filmy 3D zajmują znacznie więcej miejsca, gdyż do każdego oka osobno dostarczają obraz. Co prawda płyta Blu-ray o pojemności 50 GB wystarcza na nagranie takiego tytułu, lecz niewiele miejsca zostaje wówczas na dodatki.

Specyfikacja, dzięki której możliwe będzie zapisanie na czterowarstwowej płycie 128 GB danych nosi oznaczenie BDXL (High Capacity Recordable and Rewritable discs). W przypadku zapisu wielokrotnego pozwalać ona ma natomiast na tworzenie płyt o pojemności 100 GB.

Organizacja BDA przygotowała również kolejną interesującą "hybrydową" specyfikację - IH-BD (Intra-Hybrid Blu-ray Disc) - zawierającą warstwę BD-ROM i warstwę BD-RE. Na pierwszej mogą znaleźć się informacje, których użytkownik nie będzie mógł skasować, natomiast druga pozwalać ma na wielokrotny zapis.

Kompatybilność

Niestety, aby skorzystać z nowych pojemniejszych krążków potrzebne będzie opracowanie nowych odtwarzaczy. Warto tu jednak zaznaczyć, że urządzenia te poradzą sobie z odczytem danych przechowywanych na obecnie dostępnych płytach o pojemności 25 GB i 50 GB.

Organizacja Blu-ray Disc Association zapowiedziała, że nowe dyski pojawią się na rynku w ciągu kilku najbliższych miesięcy.