Wyścigi w DVD

Przedstawiamy plany rozwoju technologii zapisywalnego DVD i wyniki testu nowych nagrywarek LG oraz Sony z zapisem 8x.

Producenci prześcigali się w ogłaszaniu premier napędów Dual 8x/4x, w których płyty formatów + oraz - zapisywane są z prędkością 8x/4x (odpowiednio dla nośników R i RW). Produkty o takich parametrach zapowiedziały m.in. firmy Lite-On, NEC, Pioneer, Sony i Teac, a TDK wprowadził już nowy model AID+880N do sprzedaży.

Najbardziej oczekiwana premiera roku to jednak nagrywarki zapisujące dwuwarstwowe płyty DVD. Oprócz Philipsa także Sony pokazał prototypowy model takiego napędu, Pioneer zaś przedstawił napęd DVR-A06, w którym zmodyfikowany firmware pozwalał na zapis dwóch warstw w krążkach –R.

Alians DVD+RW przewiduje, że nagrywarki DVD+R DL (Dual Layer) zadebiutują na wiosnę. Napędy DVD+R DL pierwszej generacji będą zapisywać płyty dwuwarstwowe z prędkością 2,4x. Kolejne modele zaoferują współczynnik 4x, lecz maksymalna szybkość wypalania krążków DL raczej nie osiągnie 8x.

Natomiast za rok, wiosną 2005, powinny się pojawić pierwsze modele o szybkości nagrywania 16x na nośnikach jednowarstwowych +R. Ta prędkość jest jednak wartością maksymalną w technologii DVD.

Na ziemię

Na razie musimy się zadowolić tym, co oferuje rynek. A zmienia się na nim wiele za sprawą nowych napędów z zapisem DVD+R 8x, takich jak LG SuperMulti GSA-4081B i Sony DRU-530A, które mieliśmy okazję przetestować. Do redakcji trafił także prototypowy napęd TDK, nagrywający z szybkością 8x również płyty –R, jednak problemy techniczne uniemożliwiły nam przeprowadzenie testów (gdy zamykaliśmy niniejszy numer, firma TDK przysłała finalną wersję produktu, więc test napędu AID+880N opublikujemy w następnym numerze).

Nagrywarki LG i Sony oferują taką samą prędkość zapisu i odczytu płyt DVD (8x/4x w +R/RW i 4x/2x w –R/RW, 12x w DVD-ROM), jednak jako napędy CD-RW znacznie się od siebie różnią. Parametry Sony wynoszą 40/24/40, podczas gdy LG pozostał przy wartościach 24/16/32 z poprzedniego modelu GSA-4040B. Lecz napęd LG nadal ma coś, czego nie znajdziesz u żadnego rywala: zapis 3x na krążkach formatu DVD-RAM. Dzięki tej opcji GSA-4081B jest najbardziej uniwersalną nagrywarką DVD na rynku.

Oprogramowanie nagrywające B’s Recorder GOLD 6 dodawane do LG bardziej przypadło nam do gustu niż bardzo okrojony z funkcji i nieco niewygodny Sonic RecordNow dołączany do napędu Sony. Jednak pod względem jakości aplikacji do edycji wideo jest zupełnie odwrotnie: Sonic MyDVD Suite 5.1 z pakietu Sony jest lepszym narzędziem niż neoDVD 5.1 oferowane przez LG.

Testy nie pozostawiły wątpliwości co do wydajności nagrywarek. W każdej konkurencji z wyjątkiem szybkości odczytu DVD napęd Sony wypadał znacznie lepiej od konkurenta spod znaku LG, a w kopiowaniu na +RW uzyskał nawet rekordowy wynik. Nagrywarka LG także pobiła rekord, ale niezbyt chwalebny: okazała się najwolniejszym napędem w zrzucaniu audio (szybkość 18x). Jest też wyjątkowo wybredna w zapisie –RW, ponieważ spośród krążków 2x firm Pioneer, TDK i Verbatim jedynie nośniki pierwszego producenta nagrywane są z szybkością 2x.

Niestety, obie nagrywarki nie pozwoliły na uzyskanie prędkości 8x na dostępnych nośnikach +R 4x firm Plextor, Ricoh, TDK i Verbatim, a płyt 8x w momencie testu wciąż nie było na rynku.

Zapis DVD-RAM z szybkością 3x nie jest atrakcją w porównaniu do 4x w +RW czy nawet 2x w –RW, ponieważ czas kopiowania tych samych plików na nośnik RAM był w LG o 8 min dłuższy niż w przypadku +RW i o 4 min w stosunku do –RW.

Sony jest nie tylko bardziej wydajnym napędem od LG, ale i przyszłościowym, bo przed końcem lutego pod adresem

http://sony.storagesupport.com/dvdrw/dru530adwn.htm producent umieści darmową aktualizację firmware’u DRU-530A przyspieszającą nagrywanie DVD-R/RW do 8x/4x.

LG GSA-4081B, http://www.lge.pl Cena 829 zł

Sony DRU-530A, http://www.veracomp.pl Cena 1150 zł


Zobacz również