Wyśniony wymarzony

Zakup telefonu komórkowego to duża radość, szybko poznajemy dostępne funkcje i uczymy się jego obsługi. Z czasem zachwyt mija i zaczynamy myśleć o tym, by dokupić coś do naszego telefonu. Niektórzy kupią coś praktycznego, a inni zmienią wygląd aparatu tak, by jak najbardziej wyróżniać się z tłumu.


Zakup telefonu komórkowego to duża radość, szybko poznajemy dostępne funkcje i uczymy się jego obsługi. Z czasem zachwyt mija i zaczynamy myśleć o tym, by dokupić coś do naszego telefonu. Niektórzy kupią coś praktycznego, a inni zmienią wygląd aparatu tak, by jak najbardziej wyróżniać się z tłumu.

Po pierwsze, dla bezpieczeństwa

Istnieje pełna gama urządzeń, których zadaniem jest podniesienie naszego bezpieczeństwa podczas rozmowy telefonicznej. Są to wszelkiego rodzaju zestawy głośnomówiące i słuchawkowe. Ze względu na specyficzną budowę aparatów, podczas rozmowy mamy zajętą jedną rękę. Druga ręka to za mało, by prowadzić samochód czy rower, a przy tym sama rozmowa nieco nas rozprasza. Jeśli jedziemy samochodem, powinniśmy - zgodnie z przepisami - zainstalować zestaw głośnomówiący. Jest to urządzenie przystosowane do danego typu aparatu, zazwyczaj składające się z kilku elementów, dosyć skomplikowane w instalacji, a przede wszystkim stosunkowo drogie. Oferuje jednak znaczną poprawę bezpieczeństwa i wygody, głównie dzięki możliwości automatycznej obsługi, dodatkowej antenie zewnętrznej i wbudowanej ładowarce. Warto pamiętać, że producenci mogą oferować zestawy o różnych funkcjach i wyglądzie, trzeba więc przed zakupem dowiedzieć się jak najwięcej o zestawie, który zamierzamy kupić.

Prostszym rozwiązaniem jest zestaw słuchawkowy. Zestaw - to zbyt dużo powiedziane, gdyż składa się on z kabla ze słuchawką i mikrofonem, zakończonego wtykiem pasującym do konkretnego typu telefonu. To małe i tanie urządzenie pozwala nam również prowadzić rozmowę telefoniczną bez korzystania z rąk, jest także znacznie bardziej uniwersalne. Można używać go nie tylko w samochodzie, ale również jadąc na rowerze czy po prostu spacerując.

Po drugie, dla wygody

Producenci zrobią wszystko, by wyciągnąć z nas jak najwięcej pieniędzy, dlatego właśnie rynek zasypany jest różnego rodzaju akcesoriami, które mają ułatwić nam używanie telefonu. Każdy użytkownik powinien najpierw rozejrzeć się za pokrowcem, gdyż z pewnością nie raz i nie dwa ocali on nasz telefon, kiedy przez nieuwagę upuścimy go na podłogę. Pokrowiec chroni aparat przed porysowaniem i pozwala nosić go wygodnie na pasku, a nie w kieszeni czy w torbie razem z kluczami i monetami, które są zabójcze dla obudowy aparatu.

Następnie można rozejrzeć się za lepszą niż standardowa baterią i ładowarką. Na ogół z telefonem dostajemy zwykły akumulator średniej pojemności i tu mamy kilka możliwości. Jeśli telefon wydaje się nam zbyt duży lub ciężki, możemy kupić lekką baterię. Jej czas działania będzie podobny jak w przypadku standardowej baterii, ale za to będzie znacznie mniejsza i lżejsza. Możemy również dojść do wniosku, że telefon ma za krótki czas działania, wtedy kupujemy baterie o podwyższonej pojemności. Co prawda będzie ona większa od standardowej, lecz nasz telefon będzie działał nawet kilka razy dłużej.

Po trzecie, dla szpanu

Gdy chcemy wyróżniać się z tłumu posiadaczy aparatów komórkowych, możemy dokonać drobnych zmian w naszym aparacie. Najpopularniejsza i najbardziej widoczna to zmiana obudowy na inną, kolorową lub jedną z tych o dowolnym deseniu. Operacja wymiany płytki nie jest trudna, chociaż w przypadku większości aparatów będzie wymagać rozebrania telefonu.

Producenci telefonów dostrzegają chęć ludzi do posiadania odmiennego od innych aparatu. Nokia w swoich nowych produktach fabrycznie umożliwia zmianę obudowy, a Motorola proponuje limitowane serie np. kolorowego StarTaca.

Po czwarte, dla majsterkowiczów

Nic nie cieszy bardziej domorosłego specjalistę od telefonów komórkowych niż możliwość "pogrzebania" w aparacie. Bynajmniej nie jest do tego potrzebny śrubokręt czy młotek, potrzebny jest natomiast specjalny kabel do połączenia telefonu z komputerem i oprogramowanie. Programy można kupić lub znaleźć w Internecie, a w odpowiedni kabel zaopatrzymy się już w cenie kilkudziesięciu złotych. W zamian otrzymamy możliwość edycji książki telefonicznej, połączenia z Internetem, o ile mamy wykupioną odpowiednią usługę u operatora, a nawet edycji wewnętrznych parametrów telefonu, takich jak numer IMEI czy blokada SIM-Lock.

Oferta jest więc bardzo bogata, trzeba jednak mieć zasobny portfel, by sprostać wszystkim pokusom, jakie czekają na świeżo upieczonego posiadacza telefonu komórkowego. Sam zakup aparatu może okazać się najmniejszym wydatkiem z całkowitych kosztów, jakie trzeba będzie ponieść na telefon komórkowy naszych marzeń.