Wysoka cena odstrasza od Blu-ray

Pomiędzy grudniem 2006 a styczniem 2007 japońska firma analityczna Mizuho Information & Research Institute przeprowadziła badania dotyczące zainteresowania konsumentów formatem Blu-ray. Przepytano 10 202 osoby, kobiety i mężczyzn w wieku od 10 do 69 lat. Okazało się, że spora część chętnie kupiłaby sprzęt Blu-ray, ale tego typu urządzenia są jeszcze zbyt drogie.

Jedynie 3,7% respondentów odpowiedziało, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy ma zamiar kupić nagrywarkę Blu-ray. Niemal 40% jest zainteresowane tego typu sprzętem - ale nie deklaruje na razie chęci zakupu. Wyniki na pewno nie spodobają się takim gigantom jak Sony, którzy zainwestowali olbrzymie sumy w promocję formatu Blu-ray. Tym bardziej, że wyniki dla odtwarzaczy Blu-ray wcale nie były lepsze. Zakup takiego sprzętu w ciągu najbliższych 24 miesięcy planuje jedynie 3,1 procenta pytany. Zainteresowanych jest 35,6 procenta.

Japończycy pytani o to, co najbardziej skłania ich do kupna tego typu sprzętu odpowiadali "jakość obrazu" (52,9%), "pojemność nośnika" (47,5%) i "jakość dźwięku" (35,9%). Jednocześnie badania wykazały, że cena urządzeń jest obecnie zbyt wysoka na to, by zainteresowani stali się kupującymi. Japońscy konsumenci są warunkowo skłonni wydać 92 000 jenów (760 USD) na nagrywarkę Blu-ray, a ceną idealną byłoby 68 000 jenów (561 USD). Z kolei cena niższa niż 68 000 jenów wcale nie zachęciłaby ich do zakupów, gdyż obawialiby się o jakość tak taniego urządzenia.

Badania przeprowadzone w Japonii, kraju w którym wszelkie nowinki technologiczne przyjmują się bardzo dobrze, wskazują, że cały światowy rynek nie będzie gotowy na rozpowszechnienie się formatów HD DVD i Blu-ray przez najbliższe 12-24 miesiące. Analitycy Mizuho uważają, że boom na nagrywarki Blu-ray rozpocznie się, gdy cena tych urządzeń spadnie poniżej 100 000 jenów (826 dolarów).