Wysoka jakość oglądania

Świat aplikacji do odtwarzania wideo jest już przygotowany na ekspansję standardu High Definition. Zobacz, na które programy warto zwrócić szczególną uwagę.


Świat aplikacji do odtwarzania wideo jest już przygotowany na ekspansję standardu High Definition. Zobacz, na które programy warto zwrócić szczególną uwagę.

Przedstawione poniżej programowe odtwarzacze wideo pozwalają oglądać filmy w wysokiej jakości, począwszy od plików wideo zakodowanych z użyciem kodeka H.264 lub WMV-HD, skończywszy na krążkach Blu-ray oraz HD DVD.

CyberLink PowerDVD 8

Pierwszy proponowany przez nas odtwarzacz to najnowsza wersja dobrze znanego PowerDVD. Firma Cyberlink zapewniłą jak najpełniejszą obsługę w zakresie standardu HD. Odtwarzacz nie będzie miał zatem problemu z uruchomieniem filmów zarejestrowanych kamerami AVCHD oraz plików MPEG-4 AVC (kodek H.264). Najwyższa wersja PowerDVD, 8 Ultra, dodatkowo zapewnia odtwarzanie krążków Blu-ray. Oczywiście, nie mogło przy tej okazji zabraknąć obsługi wszystkich najważniejszych standardów dźwięku przestrzennego (Dolby, DTS). Ważną informacją dla osób zamierzających odtwarzać filmy HD DVD będzie to, że od wersji 8 PowerDVD nie współpracuje już z tym formatem. Użytkownicy HD DVD powinni więc poszukać starszej, lecz również bardzo dobrej wersji 7, która odtwarza zarówno Blu-ray jak i HD DVD.

Cyberlink PowerDVD 8 ma kilka ciekawych właściwości, takich jak funkcja Movie Remix do tworzenia własnej kompilacji ulubionych filmów z narracją i muzyką oraz Movie Collection, której zadaniem jest zbieranie informacji o twojej kolekcji filmowej.

Informacje Cyberlink

http://www.cyberlink.com

Cena 49,95 dol.

VLC media player 0.8.6f

Jeden z najwszechstronniejszych odtwarzaczy wideo dostępnych na rynku musiał znaleźć się w tym zestawieniu. Potęga bezpłatnego VLC media playera tkwi w ogromnej bibliotece kodeków. Jest ona zintegrowana z aplikacją, dzięki czemu VLC jest samowystarczalny i nie musi korzystać z bazy kodeków zainstalowanej w systemie operacyjnym. Odtwarzacz potrafi uruchomić pliki zakodowane z użyciem H.264 oraz wszystko w formacie MPEG. Dostarcza użytkownikowi wielu szczegółowych informacji o odtwarzanym pliku.

Informacje VideoLAN

http://www.videolan.org

Cena bezpłatny

DirectDVD 6 HD

Aplikacja firmy Orion Studios nie jest może tak popularna, jak omówione powyżej, jednak również warto zwrócić na nią uwagę ze względu na bogactwo funkcji, które oferuje. To jedyny odtwarzacz DVD obsługujący system wtyczek VST stosowanych w realizacji nagrań, dzięki czemu można go rozbudowywać o dodatkowe narzędzia poprawiające jakość dźwięku. Podobnie jak wspomniane już aplikacje, odtwarza pliki zakodowane w standardzie H.264 oraz obsługuje system DTS. DirectDVD 6 HD pozwala na niezależne sterowanie każdym kanałem dźwięku przestrzennego.

Informacje Orion Studios

http://www.orionstudios.com

Cena 79 dol.

Corel WinDVD 9 Plus Blu-ray

Wysoka jakość oglądania

Corel WinDVD 9 Plus Blu-ray

Również drugi najpopularniejszy obok PowerDVD program do odtwarzania wideo doczekał się nowej wersji, w której uwzględniono obsługę najnowszych standardów HD. Corel WinDVD 9 Plus Blu-ray, wbrew temu, na co wskazuje nazwa, jest kompatybilny również z HD DVD. Oczywiście z programu skorzystają również posiadacze kamer AVCHD.

Ciekawym rozwiązaniem jest udostępnienie funkcji WinDVD High-Definition Advisor, której zadanie to analiza systemu operacyjnego pod kątem możliwości odtwarzania filmów zapisanych na krążkach Blu-ray lub HD DVD. Posiadaczom dużych kolekcji filmów DVD przyda się z pewnością narzędzie do przeskalowywania obrazu o nazwie All2HD. Dzięki niemu będą mieli chociaż namiastkę świata HD.

Informacje Corel

http://www.corel.com.pl

Cena 79 euro

BlazeDVD 5

Ciekawą propozycją w kategorii programowych odtwarzaczy HD może być również BlazeDVD 5. Aplikacja obsługuje pliki w rozdzielczości 1280x720 (720p) oraz 1920x1080 (1080p), a także format WMV-HD. Pozwala na oglądanie filmów w formacie MPEG transmitowanych cyfrowo za pośrednictwem satelity. Oprócz obsługi dźwięku przestrzennego 5.1, 6.1 oraz 7.1 BlazeDVD 5 może również nagrywać filmy jako MPEG-2 z dźwiękiem MP3.

Informacje Blaze Video

http://www.blazevideo.com

Cena 39,95 dol.