Wysoka jakość online

W cieniu emocjonującego pojedynku między standardami HD DVD oraz Blu-ray rozpoczyna się walka o wideo wysokiej jakości oferowane w trybie online. Sprawdź, gdzie w Internecie możesz takie materiały zdobyć i zobaczyć już teraz.


W cieniu emocjonującego pojedynku między standardami HD DVD oraz Blu-ray rozpoczyna się walka o wideo wysokiej jakości oferowane w trybie online. Sprawdź, gdzie w Internecie możesz takie materiały zdobyć i zobaczyć już teraz.

Zakup odtwarzacza HD DVD lub Blu-ray i oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości pozostanie jeszcze przez pewien czas rozrywką wyłącznie dla zamożniejszych. Niezależnie od tego, jak szybko standard HD będzie wkraczał w nasze domowe zacisza, już dziś możemy zaproponować ci bezpłatne oglądanie plików wideo w wysokiej rozdzielczości, i to bez dodatkowych opłat. Podczas gdy wszyscy z zapartym tchem obserwują batalię między dwoma następcami formatu DVD, już wkrótce najpopularniejsze internetowe serwisy wideo również wkroczą na wojenną ścieżkę. A może raczej na tor wyścigowy, bo zacznie się rajd o pierwszeństwo w usługach udostępniania plików wideo wysokiej jakości w Sieci. Dla uczestników nie będzie to jednak przysłowiowa bułka z masłem. Do pokonania pozostaje cała masa przeszkód technologicznych. Stawka jest wysoka. Zobacz, kto już stoi na linii startowej.

Stage6 - na każdym zebraniu ktoś musi zacząć.

Wysoka jakość online

Większość plików wideo HD udostępnianych w Stage6 to reklamówki. Jednak trzeba przyznać, że obraz jest naprawdę wysokiej jakości.

Można śmiało powiedzieć, że Stage6, projekt firmy DivX Networks, producenta jednego z najpopularniejszych obecnie kodeków wideo, przetarł pierwsze szlaki w kwestii HD w Internecie. Do tej pory jest jedynym serwisem spośród opisywanych w tym artykule oferującym tak dużo materiałów filmowych w wysokiej jakości. Oczywiście, są to zazwyczaj przeróżne reklamy oraz zwiastuny filmów, trwające po kilka minut. Jak przystało na wysoką jakość, rozmiary plików są dość spore, zatem na ich odtworzenie trzeba trochę poczekać. Czas tego oczekiwania zależy od prędkości twojego łącza internetowego.

Niewątpliwą zaletą Stage6 jest możliwość pobrania każdego udostępnianego w serwisie filmu. Plik wideo ma rozszerzenie DIVX. Jeśli zainstalowałeś kodek DivX lub korzystasz z popularnego VLC media playera, bez problemu go uruchomisz. Oczywiście, możesz odtwarzać filmy bezpośrednio w oknie przeglądarki internetowej, jeśli zainstalujesz wtyczkę ze specjalną wersją odtwarzacza (DivX Web Player). Maksymalny rozmiar pliku, który możesz opublikować na Stage6, nie może przekraczać 2 GB. Serwis został zoptymalizowany pod kątem pracy w przeglądarkach internetowych Firefox oraz Internet Explorer. Oczywiście obowiązującym standardem kodowania wideo jest DivX.

Informacjehttp://www.stage6.com

Vuze - dom medialny z piętrem HD

Wysoka jakość online

W zasobach Vuze znajdziesz mnóstwo plików wideo o wysokiej jakości, posegregowanych w różnych kanałach tematycznych.

Kolejnym serwisem godnym polecenia, w którym znajdziesz różne klipy wideo w wysokiej jakości, jest Vuze. Tym razem zdecydowano się na publikowanie zawartości w postaci plików z rozszerzeniem MKV. Do obsługi Vuze udostępniana jest specjalna aplikacja, która pomaga zapisywać filmy na twardym dysku i odtwarzać je. Nie jesteś jednak zobligowany do jej instalacji. Przy każdym pliku umieszczono dodatkowo odnośnik (torrent), który pozwala na pobranie filmu za pomocą tradycyjnego klienta P2P. Należy pochwalić społeczność Vuze za różnorodność publikowanych tam materiałów.

Dużą zaletą systemu nawigacji w Vuze są czytelne ikony informujące o jakości danego pliku (SD - standardowa jakość, HD - wysoka jakość). Po najechaniu kursorem myszy uzyskujesz dodatkowe informacje o czasie trwania oraz rozmiarze filmu do pobrania. Jeśli zechcesz innym użytkownikom Vuze udostępniać własne zasoby filmowe, musisz zainstalować wspomnianą wcześniej aplikację. Wymagania co do jakości filmów HD przedstawiają się następująco: rozdzielczość 1280x720 pikseli, szybkość transmisji bitów 7000 Kb/s, maksymalny rozmiar pliku do 2,6 GB, maksymalny czas trwania do 60 minut. Co ciekawe, program do pobierania i publikowania filmów został oparty na technologii zastosowanej w popularnym kliencie P2P o nazwie Azureus.

Informacjehttp://www.vuze.com

Vimeo - jedna sekcja wiosny nie czyni

Wysoka jakość online

Galeria plików wideo w wysokiej rozdzielczości, zakodowanych z użyciem autorskiego kodeka Apple - H.264.

Trzeci z polecanych przez nas internetowych serwisów wideo nie dysponuje może oszałamiającą liczbą plików o wysokiej jakości, ale zapewnia bardzo wygodny sposób ich oglądania, bo filmy są odtwarzane w technologii Flash, bezpośrednio w oknie przeglądarki internetowej. Warto przy tej okazji zaopatrzyć się w najnowszą wersję odtwarzacza Adobe Flash Player 9.

W zasobach Vimeo wydzielono osobną sekcję na pliki o jakości HD. Akceptowana jest rozdzielczość 1280x720 pikseli. Co ciekawe, na okno każdego filmu zostały naniesione miniaturowe ikony, pozwalające na szybkie udostępnianie odnośnika do danego zasobu, a nawet umieszczenie go w kodzie własnej strony WWW (przycisk EMBED). Otworzy się wtedy okno z gotowym kodem, który należy wkleić w odpowiednie miejsce witryny internetowej. Zgromadzonych w Vimeo plików nie można pobierać na twardy dysk.

Informacje http://www.vimeo.com