Wysoka rozdzielczość

Wkrótce, dzięki nowemu procesorowi graficznemu ATI, ceny tunerów do odbioru telewizji standardu HDTV mogą spaść do 200 USD.

Firma ATI - jeden z potentatów na rynku procesorów graficznych - wyprodukowała chip graficzny, który może spowodować szybszą popularyzację telewizji wysokiej rozdzielczości. Nowy procesor ATI, zwany Rage HDTV, może być wykorzystany do dekodowania sygnału HDTV w tunerach telewizji kablowej. Dotychczas dekodery takie były bardzo drogie, a instalowano je jako dodatkowe urządzenia, niezależne od posiadanego tunera kablowego. Układ Rage - będący jednocześnie dekoderem sygnałów MPEG - pozwoli wprowadzić obie funkcje w jednym urządzeniu (czyli tunerze TV). W efekcie zestawy do odbioru HDTV mogą stać się przystępniejsze cenowo.

Korporacja Dataquest przewiduje, że sprzedaż telewizyjnych tunerów kablowych, satelitarnych i tym podobnych "przystawek do telewizora" osiągnie liczbę 47 mln w 2003 r. Jest to więc duży rynek, którym - oprócz ATI - interesuje się także konkurencja z branży graficznej (np. S3). Kanadyjski producent na razie wydaje się mieć dominującą pozycję na tym rynku.

Więcej informacji: www.news.com