Wysokiej jakości monitory LCD... Microsoftu

Naukowcy z laboratoriów Microsoft Research oraz badacze uniwersytetu stanu Waszyngton poinformowali o opracowaniu nowej technologii konstrukcji wyświetlaczy - wytworzone w niej ekrany miałyby charakteryzować się czterokrotnie lepszym, niż dzisiejsze LCD, poziomem przenoszenia podświetlenia i mogłoby wyświetlać idealną czerń.

Jak wiadomo, ciekłe kryształy, z jakich składa się matryca LCD, nie produkują własnego światła - odpowiada za to podświetlająca je lampa fluorescencyjna, której światło przechodzi przez kryształy i któremu w wyniku działania odpowiednich filtrów nadawany jest kolor. Ogólna wydajność przenoszenia światła w wyświetlaczach LCD nie przekracza 10 %, co znaczy, że zaledwie 1/10 światła generowanego przez lampę podświetlającą nie jest blokowane przez polaryzator i filtry kolorów. Światło nie jest za to całkowicie blokowane przez wyłączone piksele, w związku z czym za główną wadę ekranów LCD uchodzi słaby kontrast oraz utrudnienia w korzystaniu w warunkach dużej jasności otoczenia.

Schemat konstrukcji i działania piksela teleskopowego (źródło: nature.com).

Schemat konstrukcji i działania piksela teleskopowego (źródło: nature.com).

Zespół badaczy z laboratoriów Microsoftu oraz Uniwersytetu Waszyngton w artykule opublikowanym na łamach portalu Nature.com - opierając się na powyższym stwierdzeniu - proponuje własne rozwiązanie w dziedzinie produkcji wyświetlaczy. Technologia pikseli teleskopowych, bo tak się ono nazywa, może przepuszczać nawet 36 % światła.

W technologii tej każdy piksel posiada dwa mikrolustra, jedno "dynamiczne", dostosowujące się do siły elektrostatycznej (lustro podstawoe), a drugie - statyczne (pomocnicze). W zależności od przyłożonego napięcia, lustro podstawowe może zatrzymać światło lub skupić je na lustrze statycznym, co jest równoznaczne z przepuszczeniem światła przez piksel. Przyczynić ma się to do znacznej poprawy jakości wyświetlanego obrazu (m.in. głęboka czerń, bardziej kontrastowy obraz). Technologia ma oferować szybki czas reakcji piksela (poniżej 1,5 ms), możliwość produkowania ekranów o wysokiej rozdzielczości z "relatywnie tanich" materiałów, a do jej wdrożenia nie trzeba modyfikować istniejących linii produkcyjnych matryc LCD.

Dwuwymiarowy widok matrycy pikseli teleskopowych (patrząc od strony lustra podstawowego). Zdjęcie wykonano aparatem zamontowanym na mikroskopie. (źródło: nature.com)

Dwuwymiarowy widok matrycy pikseli teleskopowych (patrząc od strony lustra podstawowego). Zdjęcie wykonano aparatem zamontowanym na mikroskopie. (źródło: nature.com)

Nie wiadomo tylko, kiedy może to nastąpić.

Więcej informacji o technologii pikseli teleskopowych znaleźć można w serwisie Nature.com.