Wyspa piratów to mrzonka?

W ubiegłym tygodniu świat zelektryzowała wieść o tym, że szwedzcy piraci, skupieni wokół serwisu The Pirate Bay zamierzają kupić sobie niewielką wyspę i ustanowić na niej własne państwo, wolne od prawa autorskiego. Niestety, jak donosi serwis Out-Law.com, zamierzenia te są tyleż ambitne, co nierealne - zdaniem cenionego angielskiego prawnika, wyspa, o której mowa należy do Wielkiej Brytanii i obowiązuje na niej brytyjskie prawo.

O planach The Pirate Bay informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Przedstawiciele serwisu stworzyli specjalną stronę -http://BuySealand.com - za pośrednictwem której można wpłacać datki na rzecz wykupienia wyspy (a właściwie dawnej platformy wojskowej) o nazwie Sealandia i ustanowienia na niej własnego państwa. Sealandia ma się do tego celu świetnie nadawać, gdyż, jak tłumaczą Szwedzi, stanowi ona samodzielne państwo (ustanowione w 1967 r. przez pewnego pomysłowego brytyjskiego majora, którego syn planuje teraz sprzedaż wyspy).

Problem w tym, że twierdzenie to jest zupełnie pozbawione podstaw - jak tłumaczy cytowany przez serwis Out-Law.com prawnik, profesor Robin Churchill, nie jest możliwe ustanowienie na Sealandii nowego państwa i wprowadzenie tam nowego prawa. Wyspa leży bliżej niż 12 mil od wybrzeża Wielkiej Brytanii - więc, wedle ustawy z 1987 r., znajduje się na jej wodach terytorialnych. A to oznacza, że obowiązują na niej brytyjskie przepisy - również w zakresie praw autorskich. Profesor Churchill podkreślił też, że Sealandia nie spełnia żadnego z warunków niezbędnych do uznania państwowości jakiegoś terytorium - nie ma stałych mieszkańców, nie ma funkcjonującego rządu, a przede wszystkim - nie jest uznawana przez żadne inne państwo.

Wygląda więc na to, że piraci ze Szwecji - o ile wciąż chcą stworzyć własne państwo - muszą przejść do planu B. Na szczęście zawczasu go opracowali - ogłaszając zbiórkę środków na wykup Sealandii zapowiedzieli, że jeśli nie zdołają uzbierać niezbędnej kwoty (czyli 100 mln USD), zainteresuje się zakupieniem jakiejś niewielkiej wyspy.

Więcej informacji: Out-Law.com.