Wyspecjalizowane wojskowe chipy będą projektowane szybciej

Dział badawczy amerykańskich sił zbrojnych rozpoczął projekt CRAFT, który m.in. poprzez zastosowanie najnowszych dostępnych technologii ma zapewnić znaczne przyspieszenie projektowania układów przeznaczonych do wykonywania konkretnych zadań.

Wojsko potrzebuje wyspecjalizowanych chipów przeznaczonych do wykonywania określonych zadań, które będą sobie z tym radziły znacznie lepiej od mikroprocesorów ogólnego przeznaczenia. Te niestandardowe układy są zazwyczaj mniejsze i potrzebują mniej energii. Problemem jest jednak to, że ich zaprojektowanie, jak szacuje Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), może trwać dłużej niż dwa lata i kosztować 100 milionów dolarów. W efekcie armia często sięga po komercyjnie dostępne rozwiązania i poprzez zastosowanie odpowiedniego oprogramowania przystosowuje je do wymagań stawianych przy specjalistycznych operacjach.

Dział badawczy amerykańskich sił zbrojnych postanowił rozwiązać ten problem powołując nowy projekt o nazwie Circuit Realization At Faster Timescales (CRAFT). Jego celem będzie przede wszystkim opracowanie systemu, który 10-krotne skróci czas potrzebny na zaprojektowanie własnego chipa. Stworzone zostaną ramy projektowe, które będą mogły być ponownie wykorzystane i aktualizowane wraz z światową ewolucją technologii produkcji. Zbudowana baza metod, dokumentacji i własności intelektualnej pozwoli w przyszłości na szybkie sięgnięcie do sprawdzonych metod. Kluczowe będzie korzystanie z najnowszych technologii pozwalających na zmniejszenie zużycia energii, co istotne jest w przypadku "małych latających platform", których nie można nazbyt obciążać bateriami.

CRATF wszedł właśnie w pierwszą fazę rozwoju. Zajmie się nią Uniwersytet Południowej Kalifornii, który otrzymał stosowną dotację. Pierwsza faza ma się zakończyć do lutego 2016 roku, natomiast realizacja projektu potrwa trzy lata.