Wyśrubowane maksymalnie

Dla osób, które przedkładają jakość samego nagrania nad liczbę dodatków na płytach DVD, producenci przewidzieli specjalne edycje hitów kinowych. Mają one stanowić wzorzec godny naśladowania. Przedstawiamy dwie koncepcje realizacji płyt idealnych - THX i Superbit.


Dla osób, które przedkładają jakość samego nagrania nad liczbę dodatków na płytach DVD, producenci przewidzieli specjalne edycje hitów kinowych. Mają one stanowić wzorzec godny naśladowania. Przedstawiamy dwie koncepcje realizacji płyt idealnych - THX i Superbit.

W naszym magazynie wiele miejsca poświęciliśmy na przybliżenie tematyki certyfikacji sprzętu, który w momencie otrzymania kosztownego wyróżnienia powinien gwarantować jakość obrazu i dźwięku na najwyższym poziomie. Jednak, jak wiemy z doświadczenia, nawet sprzęt wart setki tysięcy złotych nie zapewni pełni wrażeń w kinie domowym, jeśli do odtwarzacza DVD nie włożymy krążka z doskonale zrealizowanym materiałem filmowym. Koncerny filmowe także zdają sobie z tego sprawę, dlatego zlecają wyspecjalizowanym laboratoriom lub tworzą we własnym zakresie procedury produkcji płyt DVD, gwarantujące dostarczenie filmów o ponadprzeciętnych walorach dźwiękowych i wizualnych.

Pierwszy z pomysłów związany jest z ogólną koncepcją, dotyczącą kina domowego złożonego z certyfikowanych przez laboratoria THX komponentów. Druga koncepcja zrodziła się stosunkowo niedawno i nie odnosi się bezpośrednio do konkretnej filozofii kreowania wrażeń audiowizualnych, lecz opiera się na prostej zasadzie - mniej, za to lepiej. Co to oznacza w przypadku płyt DVD Superbit, bo o takich właśnie mowa? Mniej dodatków, zabierających cenną powierzchnię krążka, w zamian za film o najwyższej jakości transferu obrazu i dźwięku. Oba warianty, na pierwszy rzut oka, wydają się niezwykle atrakcyjne. Dlatego właśnie warto przyjrzeć się bliżej, co takiego kryje się za sloganem o kinie doskonałym.

THX - filmowy tor przeszkód

Program certyfikacji masteringu cyfrowego rozpoczął się w 1993 r. Dotyczył on materiału zapisanego na dyskach laserowych. Jak twierdzą pomysłodawcy certyfikacji "oprogramowania", bezpośrednim powodem, który skłonił ich do podjęcia takiej działalności, były narzekania domowych kinomanów na bardzo zróżnicowaną jakość oferowanych w owym czasie dysków laserowych. Aby film na krążku DVD został opatrzony certyfikatem THX, musi przejść przez proces remasteringu w studiach Lucasarts. Pierwszym krokiem jest zbadanie, czy systemy audio-wideo studia są tak skalibrowane, że odpowiadają zamysłowi twórcy filmu (jeśli chodzi o końcowy efekt wizualno-dźwiękowy). Inżynierowie THX korzystają z Radiometru-Spectra, dzięki któremu mogą precyzyjnie dostosować poziom czerni, bieli, odcieni szarości oraz ogólnego poziomu kolorów. Radiometr jest regularnie ustawiany, tak aby był zgodny ze standardami ustalonymi przez Amerykańskie Biuro ds. Standardów.