Wystarczy dotknąć

Metody identyfikacji osób zyskują coraz większą popularność, głównie za sprawą stale taniejących i niezawodnych urządzeń.

Metody identyfikacji osób zyskują coraz większą popularność, głównie za sprawą stale taniejących i niezawodnych urządzeń.

Znane są także programy badające linie papilarne, kształt i rozmiar dłoni, wzór tęczówki oka czy nawet sposób pisania na klawiaturze.

W klasie tańszych urządzeń biometrycznych plasuje się czytnik linii papilarnych SecureTouch firmy BAC. Jest to niewielkie urządzenie, które możemy podłączyć do zwykłego peceta i zastąpić ręczne wpisywanie haseł przez szybkie zeskanowanie i porównanie wzoru linii papilarnych.

SecureTouch za pomocą dwóch wtyczek podłączamy do portu równoległego i portu PS/2. Wtyczki są jednocześnie przejściówkami, dzięki czemu nie ma problemu z przyłączeniem drukarki, myszy czy klawiatury. Po uruchomieniu systemu i zainstalowaniu oprogramowania, urządzenie jest gotowe do pracy.

Wystarczy dotknąć
Do urządzenia dołączone są: wygaszacz ekranu, przykładowa aplikacja wykorzystująca czytnik oraz dwa przykłady zastosowania SecureTouch do projektowania stron WWW: aplet Javy i kontrolka ActiveX. W pakiecie otrzymujemy także oprogramowanie pozwalające zastosować czytnik SecureTouch do identyfikacji użytkownika podczas logowania w Windows 95/98 i NT. Producent oprogramowania udostępnia biblioteki funkcji do obsługi odczytu i weryfikacji linii papilarnych za pomocą SecureTouch.

Rejestracja użytkownika, a więc pobranie wzoru linii papilarnych wymaga od 2 do 10 skanowań, domyślnie przyjmuje się 5. Proces pobierania wzorca trwa około pół minuty. Wzorzec zawiera 64 cechy charakterystyczne linii papilarnych, które są używane w późniejszej weryfikacji. Autoryzacja użytkownika trwa mniej niż kilka sekund, należy jedynie pamiętać o precyzyjnym układaniu palca na urządzeniu.

Dystrybutor SecureTouch, firma Cassini zapowiada przygotowanie polskiej wersji oprogramowania i polskiej instrukcji użytkownika. SecureTouch objęty jest roczną gwarancją.