Wyświetlacz XDR Mini-LED w iPadzie Pro 12,9 z problemami!

Pierwszy sprzęt firmy Apple z wyświetlaczem Mini-LED jest krytykowany przez użytkowników. W czym leży problem?

Ekrany typu Mini-LED w sprzęcie firmy Apple trafiły do iPada Pro 12,9 2021. W przyszłości panele tego typu otrzymać ma również MacBook Air oraz MacBook Pro. Apple mocno chwaliło się tym elementem podczas ostatniej konferencji.

Ekran Mini-LED iPada Pro 12,9 2021

Ekran Mini-LED iPada Pro 12,9 2021

Niestety pierwsi użytkownicy iPada Pro 2021 nie są zadowoleni z jakości wyświetlacz Mini-LED. O co chodzi dokładnie i jak poważny jest problem?

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na iPhone - zobacz atrakcyjne oferty [Aktualizacja 26.09.2021]
  • iPad Pro zastąpi Ci MacBooka! Te zmiany to potwierdzają
  • Jakiego iPad'a wybrać w 2021/2022 roku? [PORADNIK]

Po raz pierwszy w historii inżynierowie Apple zastosowali ekran z podświetleniem Mini-LED. W dalszym ciągu jest to panel IPS LCD, a nie matryca OLED, którą znajdziemy w smartfonach z rodziny iPhone 12. Oznacza to, że piksele same w sobie nie są w stanie emitować światła. Za ich podświetlenie odpowiada specjalnie zaprojektowana warstwa składająca się z mnóstwa niewielkich punktów.

Czysto teoretycznie ekrany Mini-LED łączą najlepsze cechy paneli IPS LCD oraz OLED. Mowa o wysokiej jasności maksymalnej, rewelacyjnej reprodukcji kolorów oraz wysokim kontraście. Wszystko to bez konieczności bawi o wypalenie się panelu podczas wyświetlania statycznych treści.

Tyle słowem wstępu. Czas sprawdzić, jak panel Mini-LED w iPadzie Pro 12,9 radzi sobie w praktyce.

Firma wykorzystała wyświetlacz, który na powierzchni o przekątne 12,9 cala posiada 10 tysięcy diód podświetlających zgromadzonych w czterech strefach.

Wielu użytkowników, którzy kupili iPada Pro 12,9 w przedsprzedaży narzeka na jakość wyświetlacza. Na Twitterze i Reddicie znajdziemy sporo wątków z dokumentacją zdjęciowa. Dla części osób problemy z wyświetlaczami iPada Pro są nie do przyjęcia i oddali oni swoje egzemplarze. Inni kolei informują, że charakterystyka pracy paneli Mini-LED zupełnie im nie przeszkadza.

Głównym problemem w iPadzie Pro z ekranem Mini-LED jest bleeding - nadmierne podświetlenie obok jasnych elementów. Jest to świetnie widoczne podczas uruchamiania tabletu. Diody oświetlające logo Apple, podświetlają również czarną przestrzeń znajdującą się koło niego.

Wyżej wymieniony problem występuje również podczas odtwarzania filmów HDR w najwyższej jakości. W okolicy niektórych elementów pojawia się jasna chmura oraz elementy przypominające cień, które nakładają się na ciemne elementy znajdujące się w pobliżu jasnej sceny.

Apple odnosi się do tego problemu w dokumentacji technicznej dotyczącej najnowszego iPada Pro. Firma zdaje sobie sprawę z tego zjawiska. Jednocześnie według Apple jest to cech charakterystyczna, a nie wada.

Niestety dokładna dokumentacja wady nie jest możliwa, więc jeżeli zastanawiasz się nad zakupem iPada Pro 12,9, udaj się do sklepu i na własne oczy zobacz, jak wyglądają filmy i seriale na ekranie Mini-LED.

iPad Pro 12,9 ma łącznie 10 tysięcy diód Mini-LED zgromadzonych w czterech indywidualnych strefach lokalnego ściemniania. To właśnie ta technologia odpowiedzialna jest za generowanie wyżej wymienionych problemów.

Sprawa nie dotyczy mniejszego iPada Pro 11 2021, który posiada klasyczny ekran IPS LCD.

Sprawdź, jaki model iPada warto wybrać.

Źródło: macwelt.de