Wyświetlacz graficzny dla niewidomych

Grupa naukowców z Center Of Advanced European Studies And Research (CAESAR) stworzyła nowy typ graficznych, dotykowych wyświetlaczy dla niewidomych. Ich konstrukcja, dzięki zastosowaniu technologii cienkich warstw, jest dużo prostsza niż używanych do tej pory wyświetlaczy Braille'a.

Wyświetlacze te zbudowane są z metalicznych warstw napylanych na krzem przy użyciu technologii cienkich warstw. Piksele generowane są, gdy aluminiowa warstwa odkształca się wypychając lub chowając plastikowe kołki, które mogą być "odczytane" z panelu dotykowego przez użytkownika. Mechanizm działania jest podobny do bimetalu, który trwale odkształca się pod wpływem temperatury. Ponieważ stany metalicznych warstw są trwałe, to do ich zachowania nie jest potrzebne dostarczanie prądu elektrycznego. Jego krótkie impulsy są wymagane jedynie do przełączania stanów.

Korzyści płynące z nowej technologii są bardzo duże. Można znacznie zredukować koszty produkcji w porównaniu do tradycyjnych wyświetlaczy Braille'a i umożliwić produkcję dużych paneli po cenach przystępnych dla niewidomych.

Za swój wynalazek naukowcy zostali wyróżnieni nagrodą fundacji ONCE z Madrytu, która wspiera inicjatywy integracji niepełnosprawnych, a w szczególności niewidomych.

Więcej informacji


Zobacz również