Wyświetlacz holograficzny z odległej galaktyki

"Pomóż mi Obi-Wan. Jesteś moją jedyną nadzieją" - głosił trójwymiarowy przekaz, nadany za pośrednictwem droida astronawigacyjnego R2D2 przez senator Leię Organę w IV epizodzie "Gwiezdnych Wojen". Być może już niebawem wszyscy będziemy mogli przesyłać sobie takie wiadomości. Firma IO2 Technology zaprezentowała pierwsze gotowe do wdrożenia na większa skalę wyświetlacze 3D - nazwane Heliodisplay.

U góry, obraz z Heliodisplay. U dołu - przekaz Lei.

U góry, obraz z Heliodisplay. U dołu - przekaz Lei.

Heliodisplay tworzy, przy pomocy laserów, trójwymiarowe obrazy bezpośrednio w powietrzu. Wyświetlany obraz jest interaktywny - możliwe jest m.in. dotykowe kontrolowanie aplikacji.

Przygotowane modele Heliodisplay obejmują na razie urządzenia wyświetlające obrazy o maksymalnej przekątnej od 22 do 42 cali. Obrazy niestety nie są jeszcze w pełni trójwymiarowe. Wyglądają jednak na takie już z odległości 50 cm. Nie wymaga to żadnych dodatkowych urządzeń, takich jak na przykład specjalne okulary czy dodatkowe tło.

Aby podłączyć projektor, użytkownik musi jedynie dysponować komputerem lub innym źródłem wideo (tuner, odtwarzacz DVD). Heliodisplay wykorzystuje wtedy standardowy kabel wideo RGB.

IO2 Technology już dwa lata temu zaprezentowała prototypy projektorów holograficznych (Holografy dla każdego). Tym razem zapowiada, że jest gotowa do seryjnej produkcji takich wyświetlaczy. Pracuje także nad technologiami, które umożliwią pokazanie w pełni trójwymiarowych obrazów.

Więcej informacji: IO2 Technology