Wyświetlacz iPhone 4 - co to takiego ten "retina display"

Udoskonalony ekran to jedna z najciekawszych innowacji, wprowadzonych przez Apple w iPhone 4. Co kryje się pod nazwą "retina display"?


iPhone 4 charakteryzuje się licznymi usprawnieniami w stosunku do poprzedniej wersji smartfonu.

Urządzenie wyposażone jest w nowy procesor i aparat fotograficzny, jednak to, co odróżnia je już na pierwszy rzut oka od iPhone 3G S, to ekran.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
  • Sprawdzamy, co przyniesie MacOS 14 Sonoma. Wszystko, co musisz wiedzieć o systemie w nowych Mac'ach

Ekran, określany przez Apple mianem "retina display", to wyświetlacz LCD z LED-owym podświetleniem, wykonany w technologii IPS (in-plane switching). Tej samej, w której produkowane są monitory Apple LED Cinema Display i ekrany iPadów. IPS zapewnia szersze kąty widzenia, niż standardowe matryce LCD.

Wyświetlacz ten charakteryzuje się znacznie większą gęstością pikseli, która wynosi 326 pikseli na cal. Ekran może wyświetlić obraz w rozdzielczości 960 x 640 punktów, o współczynniku kontrastu wynoszącym 800:1.

W starszym iPhone rozdzielczość ekranu wynosiła 480 x 320 punktów, a rozdzielczość ppi - 163 piksele/cal.

Ostrzejszy obraz w iPhone 4

Właśnie w zwiększonej rozdzielczości ppi tkwi klucz do zrozumienia postępu, jaki dokonał się w iPhonie. Jak tłumaczył w czasie prezentacji urządzenia Steve Jobs, istnieje określony próg, po przekroczeniu którego ludzkie oko nie rozróżnia już poszczególnych pikseli ekranu. Próg ten wynosi 300 ppi.

Ponieważ ekran iPhone 4, jak już wspomnieliśmy, odznacza się większą rozdzielczością, prezentowane na nim obrazy wydają się ostrzejsze.

Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na prezentowane obok zdjęcia. Są to fotografie ekranów dwóch wersji smartfonu Apple, 3G S na górze i 4 poniżej. Na wyświetlaczu starszego iPhone'a wyraźnie widoczne są piksele.

"Retina display" - zobacz wideo:


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: