Wyświetlacze 3D z szerszym polem widzenia

Naukowcy z Seulskiego Uniwersytetu Narodowego udowodnili, że użycie zakrzywionych soczewek zwiększa szerokość kąta widzenia systemów wizualizacji obrazów trójwymiarowych bez negatywnego wpływu na ich jasność.

Trójwymiarowe ekrany, choć nie są wynalazkiem ostatnich lat, od początku swego istnienia, aż do dzisiejszej formy, mają szereg słabych stron. Te które nie wymagają od widza używania specjalnych okularów, oferują trójwymiarowy efekt jedynie w bardzo wąskim, ok 15-stopniowym polu widzenia. Okrycie koreańskich naukowców pozwoli na uzyskanie wyraźnego obrazu w szerszym polu widzenia. Zintegrowane systemy projekcji 3D wyświetlają obraz po przez specjalne soczewki. Obrazy są tak modyfikowane, aby w końcowej fazie przepuszczania ich przez filtr uzyskać obraz 3D.

Zakrzywienie soczewek zamiast stosowania płaskich szkieł, zwiększa pole widzenia. Naukowcy twierdzą jednak, że w celu zachowania niezniekształconego obrazu konieczne będzie lekkie zakrzywienie także samego obrazu wyjściowego. Liczą więc na takie nadchodzące technologie jak chociażby elektroniczny, plastyczny papier.

Zastosowanie systemów 3D tego typu to głównie 3-wymiarowa reklama. Przewiduje się, że urządzenia tego typu masowo powinny pojawić się na rynku w ciągu najbliższych 2-4 lat.