Wysyp linuksowych nowości: Ubuntu 6.10, openSUSE 10.2 beta 1

Ten tydzień jest wyjątkowo bogaty w wydarzenia ze świata systemów spod znaku pingwina. Jeszcze nie ucichły dyskusje na temat najnowszej Fedory Core 6, a już pojawiło się kilka odmian Ubuntu 6.10 oraz pierwsza beta openSUSE 10.2.

OpenSUSE 10.2 beta 1 ma nazwę kodową Basilisk Lizard. Dystrybucja zawiera KDE 3.5.5, X.Orga 7.2 (RC), Compiz 0.2, kernel 2.6.18.1 pozwalający na lepsze zarządzanie energią elektryczną, GNOME 2.16.1, opublikowane niedawno K.Office 1.6 itd. (szczegóły na stronie projektu).

Niestety, oprócz nowszej wersji menedżera Compiz - który zapewne poprawia stabilność pracy środowiska graficznego uzywającego XGL - nie widać żadnych innych rewolucyjnych modyfikacji, które mogłyby stanowić impuls do natychmiastowego zainteresowania się wersją 10.2 systemu.

Ubuntu 6.10, Kubuntu 6.10, Edubuntu 6.10

Nieco lepiej wygląda sytuacja z odmianami Ubuntu 6.10: nowszy kernel (2.6.18) we wszystkich odmianach obiecuje doskonalszą obsługę mechanizmów oszczędzania energii. Ponadto:

- w Kubuntu 6.10 zmodyfikowano wygląd domyślnej skórki, odświeżono panel zarządzania systemem; pojawił się też interfejs klienta do bazy sprzętu pozwalający na generowanie lepszych raportów kompatybilności z hardware oraz Digikam (narzędzie do obsługi aparatów cyfrowych);

Wysyp linuksowych nowości: Ubuntu 6.10, openSUSE 10.2 beta 1

Odświeżony interfejs Kubuntu 6.10

- w Ubuntu 6.10 do obsługi zdjęć wykorzystywany jest F-Spot, oprócz niego w systemie znalazł się Tomboy (narzędzie do tworzenia notatek), Firefox 2.0, klient pocztowy Evolution 2.8.0 itd.

- w Edubuntu 6.10 zmiany są raczej kosmetyczne, nie licząc modyfikacji wywodzących się bezpośrednio z Ubuntu deweloperzy chwalą się nowszymi edycjami aplikacji edukacyjnych oraz, co ważne, skonfigurowaną na starcie wersją przedpremierową Linux Terminal Server Project. LTSP-5 daje szkolnym pracowniom możliwość korzystania z wygodnego w obsłudze środowiska graficznego nawet na starszych, powolnych maszynach.

Wszystkie systemy z linii 6.10 zostały zoptymalizowane do szybszego uruchamiania się - odpowiada za to moduł Upstart, który zastąpił demona /sbin/init - niż udostępniona przed wakacjami edycja 6.06.