Wysyp nagrywarek DVD

Osoby planujące zakup komputerowych nagrywarek DVD z pewnością uważnie przyglądały się urządzeniom prezentowanym podczas targów CES w Las Vegas. I słusznie, bo właściwie wszyscy ważniejsi producenci takich napędów pokazali tam ciekawe produkty.

Wysyp nagrywarek DVD
Na Consumer Electronic Show odbyły się premiery (lub popremierowe prezentacje) nagrywarek DVD firm: Hewlett-Packard, TDK, Samsung, Archos Technology, Philips oraz Yamaha.

Hewlett-Packard zaprezentował nowe napędy z serii 300. Goście targów mogli obejrzeć dwa modele: wewnętrzną nagrywarkę IDE HP DVD 300i (do sklepów trafi ona jeszcze w styczniu z ceną: 299 USD) oraz napęd zewnętrzny HP DVD 300e. To urządzenie, wyposażone w interfejsy USB 2.0 oraz FireWire, dostępne będzie prawdopodobnie już w lutym za ok. 350 USD. Obydwie nagrywarki charakteryzują się podobnymi parametrami zapisu: krążki DVD-R zapisują z prędkością 4x, zaś DVD-RW - 2,4x. Napędy 300i i 300e nie obsługują formatu DVD+RW.

Wszechstronna TDK

Ciekawe nagrywarki zaprezentowała firma TDK - jej wewnętrzny napęd kosztuje mniej więcej tyle samo, co HP (ok. 300 USD), lecz zapisuje zarówno płyty DVD+RW, jak i DVD-RW. Model IndiDVD Multi-Format zapisuje nośniki DVD-R z prędkością 4x, DVD+RW - 2,4x, zaś DVD-RW - 2x. Warto zauważyć, że urządzenie to jest o ok. 50 USD tańsze od nagrywarki Sony DRU-500A, która charakteryzuje się bardzo podobnymi parametrami.

...i nie tylko

TDK to nie jedyna firma, która zaprezentowała na CES "wieloformatowe" nagrywarki DVD. Napędy takie przygotowały również firmy Samsung (model SR-T03 DVD-Multi) oraz Archos (DExDVD-RW ). Produkt Samsunga to nagrywarka wewnętrzna - obsługuje format DVD-Multi, co znaczy, że nagrywa płyty DVD-R (z szybkością 2x), DVD-RW (1x) oraz DVD-RAM (2x). Cena: 399 USD.

DExDVD-RW firmy Archos Technology to nagrywarka zewnętrzna, podłączana do komputera za pośrednictwem złącza USB 2.0. Urządzenie zapisuje płyty DVD-RAM i DVD-R z prędkością 2x (DVD-RW - 1x) i kosztuje ok. 350 USD.

Nowości z obozu DVD+RW

Nowe nagrywarki zaprezentowali również producenci wspierający konkurencyjny dla formatu DVD-R standard DVD+RW. Taką nagrywarkę (wewnętrzną) prezentowali na swoim stoisku przedstawicieli firmy Yamaha - nie podali oni jednak żadnych szczegółów co do specyfikacji, ceny czy terminu premiery. Więcej można było dowiedzieć się od przedstawicieli Philipsa - którzy zapowiedzieli na luty premierę wewnętrznej nagrywarki zapisującej płyty DVD+R z prędkością 2x, zaś DVD+RW - 2,4x. Ceny na razie niestety nie podano.

Oczywiście, wszystkie omówione powyżej napędy potrafią również odczytywać i zapisywać nośniki CD.