Wyszukiwanie MP3 jest nielegalne?

Holenderska organizacja antypiracka BREIN wygrała proces wytoczony firmie prowadzącej wyszukiwarkę plików MP3 Zoekmp3.nl. Sąd uznał, iż operator wyszukiwarki - firma Techno Design - co prawda sam nie oferował internautom nielegalnych plików, jednak w znaczący sposób przyczyniał się do łamania prawa autorskiego.

Sprawę rozstrzygnął holenderski Sąd Apelacyjny - wcześniej sąd niższej instancji oddalił zarzuty BREIN. Operator wyszukiwarki bronił się, tłumacząc, iż jego działania są w pełni legalne - wyszukiwarka Zoekmp3.nl po prostu umożliwiała internautom znalezienie w Internecie poszukiwanym przez nich plików. Decyzja o tym, czy należy je pobrać, pozostawała w gestii internauty.

W pierwszej sprawie sąd zgodził się z tą argumentacją i pozew oddalono. Sąd Apelacyjny uznał jednak, że niezgodne z prawem jest czerpanie korzyści z tego, iż w Internecie dostępne są tysiące nielegalnych plików MP3. Według sędziego dokument określający zasady korzystania z serwisu nie dość jasno informował internautów o tym, że dystrybuowanie plików MP3 bez pozwolenia właściciela praw autorskich jest przestępstwem.

Przedstawiciele Techno Design oświadczyli, iż nie mają zamiaru już dłużej bronić się w sądzie. Firma zawiesiła działalność dwa lata temu - od tego czasu niedostępna jest także jej wyszukiwarka.