Wyszukiwanie osób w 3D

Szwedzka firma Polar Rose na początku przyszłego roku ma zamiar udostępnić opracowaną przez siebie technologię ułatwiającą wyszukiwanie w Sieci obrazów postaci. Mechanizm ma bazować na przekształcaniu dwuwymiarowych obrazów na trójwymiarowe modele, po czym wyszukiwarka będzie przeglądać zasoby Internetu w celu odnalezienia innych obrazów zawierających szukany model.

Tworzony ze zdjęcia trójwymiarowy model pozwoli na wyeliminowanie różnic wynikających z innego oświetlenia, czy też kąta, pod którym zrobione zostało zdjęcie. Odfiltrowanie tych różnic pozwala na prezentację dokładniejszych wyników. Obecnie głównym problemem większości technik rozpoznawania twarzy są właśnie różnice w parametrach ekspozycji zdjęcia i pozy fotografowanej osoby - model 3D pozwala na dobrą kompensację tych różnic. Założyciel firmy, Jan Eric Solem, twierdzi, że opracowywana technologia potrafi stworzyć model z zaledwie jednego zdjęcia.

Algorytmy wykorzystywane przez technologię Polar Rose nie skupiają się na szczegółach twarzy, ale raczej na wzajemnym położeniu jej elementów i na tej podstawie porównywane są obrazy. Użytkownicy chcący wykorzystywać tę technologię będą mogli pobrać wtyczki do przeglądarek Firefox oraz Internet Explorer, które będą również odpowiedzialne za dostarczanie reklam i linków do stron ogłoszeniodawców (w ten sposób producent chce zarabiać).

W tej chwili większość wyszukiwarek obrazów w Sieci, jak na przykład Google Image Search, w ogóle nie bada zawartości zdjęcia, a tylko towarzyszące mu inne informacje. Sprawia to, że wśród wyników znajdujemy często obrazy o tematyce całkowicie innej niż szukana.

Firma Red Rose zapowiedziała wczoraj, że na początku przyszłego roku zamierza udostępnić usługę beta testerom, po czym pod koniec pierwszego kwartału zostanie ona udostępniona do testowania wszystkim użytkownikom.

Więcej informacji.


Zobacz również