Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym w Google

"Kursor dla świata"

Nowości Google w wyszukiwaniu mobilnym

What's Nearby

Google Goggles

Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym to nie jedyna nowość, jaką Google ogłosiło w poniedziałek, 7 grudnia. Swoją premierę miała funkcja What's Nearby "(w pobliżu"), umożliwiająca zlokalizowanie punktów i lokali usługowych w sąsiedztwie. Wzbogacona w nią zostanie usługa Google Maps dla urządzeń z Androidem. W ciągu kilku tygodni funkcjonalność ta będzie dostępna ze strony głównej mobilnej wersji wyszukiwarki Google (pod nazwą "Near me now").

Aby skorzystać z funkcji, wystarczyć wcisnąć i przytrzymać mapę w smartfonie w dowolnym miejscu, a wyświetlona zostanie lista 10 najbliżej zlokalizowanych placówek, w tym restauracji i sklepów.

Zobacz również:

  • Najlepsze aplikacje na Androida za darmo! Sprawdź aktualne oferty [12.08.2022]

Następna nowinka to Google Googles, określona przez Vika Gundotrę, wiceprezesa ds. inżynierii oprogramowania w Google, mianem "kursora dla świata". Skieruj telefon z Androidem na wybrany obiekt i sfotografuj go - Google przetworzy sobie informacje ze zdjęcia i wyszuka związane z obiektem dokumenty. Producent przekonuje, że wykonywanie zdjęć może w niektórych sytuacjach być zbędne, np. gdy użytkownik zechce dowiedzieć się czegoś na temat miejsca. Wystarczy np. skierować obiektyw aparatu na wejście do restauracji, a wyszukiwarka porówna obraz z koordynatami GPS i zasugeruje (w oparciu o internetowe recenzje) czy lokal jest odpowiednim miejscem na zjedzenie obiadu.

Wyszukiwanie graficzne funkcjonuje obecnie jako rozwiązanie prototypowe, gdyż liczba kategorii przedmiotów, z którymi współpracuje, jest ograniczona. Docelowo funkcja ma być zdolna do zidentyfikowania dowolnego przedmiotu czy obiektu, sfotografowanego przez użytkownika telefonem.

Google Goggles jest dostępne w angielskiej wersji językowej - można je pobrać za darmo z serwisu Android Market.

Więcej informacji: Google Blog