Wyszukiwanie z poziomu dokumentu Worda

Wyszukiwanie informacji dotyczących redagowanych dokumentów można robić z poziomu Worda. To znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie niż uruchamianie i używanie dodatkowych programów. Edytor pozwala również korzystać z automatycznych tłumaczy, słowników oraz encyklopedii. Dzięki temu praca nabiera nowej jakości. Zobacz, jak korzystać z niedocenianej funkcji Badanie.


Podczas edycji bądź czytania różnych dokumentów często trzeba zasięgnąć dodatkowych informacji na opracowywany temat, sprawdzić znaczenie trudnego terminu czy zweryfikować tłumaczenie. Jeżeli korzystasz w swojej pracy z Worda, nie musisz otwierać żadnych wyszukiwarek, dodatkowych słowników czy encyklopedii. Dostęp do tych zasobów uzyskasz z poziomu dokumentu.

Wyszukiwanie z poziomu dokumentu Worda

Tłumacz używany przez Worda pozwala na dwukierunkowy przekład pomiędzy wieloma różnymi językami

Automatyczne tłumaczenie na różne jezyki

Otwórz dokument i zaznacz słowo bądź całą frazę której znaczenie chcesz sprawdzić. Kliknij zaznaczenie prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz polecenie Odszukaj. Po prawej stronie okna pojawi się dodatkowy pasek zawierający wyniki poszukiwań i wszystkie opcje konfiguracyjne. W Wordzie 2010 zobaczysz dodatkowe menu w wyszczególnionymi opcjami poszukiwań. Domyślnie włączony jest internetowy tłumacz. Jeżeli nie jest dostępny efekty jego pracy zobaczysz po rozwinięciu belki Tłumaczenie. Opcje tłumaczenia możesz pozostawić bez zmian. Microsoft Translator radzi sobie całkiem nieźle. Za pomocą list u góry sekcji możesz zdefiniować kierunek i języki tłumaczenia. Bez problemu sprawdzisz polskie znaczenie obcojęzycznych słów i zamienisz polskie wyrazy na słowa w wielu różnych językach. Dość dobrze działa nawet tłumaczenie całych zdań i obszerniejszych fragmentów pozwalając bez problemu zorientować się w sprawdzanej treści. Jeżeli chcesz automatycznie przetłumaczyć cały dokument kliknij strzałkę obok opcji Przetłumacz cały dokument. Pamiętaj jednak, że zawartość pliku zostanie wysłana w postaci niezaszyfrowanej do internetowego serwisu tłumaczącego. Wyniki tłumaczenia możesz od razu wykorzystać. Jeżeli klikniesz Wstaw zaznaczony fragment zostanie zastąpiony tłumaczeniem. Możesz też użyć go w innym miejscu. W tym celu rozwiń strzałkę i za pomocą polecenie Kopiuj skopiuj go do schowka.

Zobacz również:

  • DuckDuckGo: 5 rzeczy, którymi zaskoczy Cię ta wyszukwiarka
Wyszukiwanie z poziomu dokumentu Worda

Dostęp do dobrego angielskiego słownika ułatwia posługiwanie się tym językiem

Angielski asystent i Encarta

Po kliknięciu listy w sekcji Wyszukaj na samej górze paska możesz wybrać, jakie zasoby ma przeszukiwać Word i z jakich usług korzystać. English Assistance ma w założeniu pomagać w redagowaniu tekstów osobom, dla których angielski nie jest podstawowym językiem porozumiewania się. Wyświetla przykładowe użycie angielskojęzycznych wyrazów, podaje informacje gramatyczne i synonimy. Umożliwia sprawdzenie znaczenia w encyklopedii Encarta. Wszystko wyświetlane jest w bocznym pasku Worda. Zwróć uwagę, że jeżeli informacje są nieczytelne ze względu na jego niewielkie rozmiary możesz bez problemu poszerzyć zajmowane przez pasek miejsce. Wystarczy przeciągnąć krawędź okna

Wyszukiwanie z poziomu dokumentu Worda

Domyślnie polski Bing jest wyłączony w opcjach wyszukiwania Worda. Możesz to zmienić

Internetowa wyszukiwarka w dokumencie

Niecenione jest również bezpośrednie połączenie dokumentu Worda z wyszukiwarką Bing. Za jej pomocą możesz przeszukiwać Internet na podstawie słów kluczowych z tekstu. Aby ograniczyć wyniki do tych znalezionych przez wyszukiwarkę, ustaw na liście w sekcji Wyszukaj pozycję Bing. Pasek wyświetla nagłówki stron i ich adresy. Po kliknięciu dana witryna otwierana jest już w przeglądarce Internetowej. Aby wyświetlić kolejny zestaw wyników przewiń listę w dół i użyj łącza Następne. Aby przenieść wyniki wyszukiwania do przeglądarki kliknij View all results on Bing. Aby dołączyć do mechanizmu wyszukiwania polską wersję Binga trzeba zaznaczyć odpowiednia opcję. Kliknij u dołu paska Opcje poszukiwania i zaznacz pole Bing (Poland) w sekcji Witryny poszukiwawcze. Jeżeli mechanizmy Worda nie potrafią wyszukać żadnych wyników to wersja 2010 podpowiada również różne warianty pisowni.