Wyszukiwarka Google z AR otrzymuje obsługę przenikania obiektów

VR i AR od Google nauczyły się korzystać z sensora głębi w celu lepszego szacowania odległości i integracji nakładanych elementów z otoczeniem rzeczywistym.

Na początku tego miesiące Google ogłosiło, że telefony korzystające z ARCore mogą wykrywać głębię przy wykorzystaniu jednego z obiektywów. Obecnie z technologii tej zaczyna korzystać wyszukiwarka Google Search AR, która pozwala na przenikanie wirtualnych obiektów.

Wyszukiwarka Google z AR otrzymuje obsługę przenikania obiektów

Źródło: pcworld.com

Najnowsze API ARCore z wykorzystaniem pojedynczego aparatu RGB oraz specjalnych algorytmów ocenia odległość od przedmiotów. Mapa głębi tworzona jest dzięki przechwytywaniu wielu klatek wykonanych pod różnym kątem oraz porównywania ich ze sobą podczas przemieszczania się urządzenia tak, aby oszacować odległość.

Rozwiazanie to pozwala na pojawianie się wirtualnych obiektów dokładnie w miejscu, w którym są oczekiwane. ARCore ma zapobiec losowemu i przypadkowemu przesuwaniu się nałożonych na obraz elementów. Dodatkowo system upewni się, że obiekty nie będą unosić się nad powierzchnią i nie będą nakładać się inne, rzeczywiste elementy.

Rozwiazanie to jest już dostępne dla pierwszych użytkowników końcowych. Google zaimplementowało je w wyszukiwarce dostępnej podczas wyszukiwania obiektów 3D.

Po wyszukaniu danego elementu, jak Święty Mikołaj w prawym górnym rogu pojawi się nowa okrągła ikona. Pozwala ona na uruchomienie opcji dostosowania obiektu do otoczenia rzeczywistego. Gdy nowe rozwiązanie ARCore było prezentowane Google posłużyło się przykładem kota stojącego za legowiskiem.

Redaktorzy portalu 9to5google przetestowali działanie funkcji z kompatybilnym urządzeniem podczas wyszukiwania Świętego Mikołaja. Technologia korzysta z czujnika głębi, aby rozpoznać powierzchnie, ale wykorzystuje przezroczystość zamiast całkowicie ukrywać część wirtualnego obiektu.

Wyszukiwarka Google z AR otrzymuje obsługę przenikania obiektów

Źródło: 9to5google.com

Mieszanie obiektów AR z otoczeniem rzeczywistym w Wyszukiwarce Google dostępne jest od początku tego miesiąca. Google stopniowo udostępnia tę opcję dla około 200 milionów urządzeń z Androidem posiadających wsparcie dla ARCore.

Źródło: 9to5google.com