Wyszukiwarka open source od IBM

IBM ma zamiar udostępnić na licencji open source zaawansowaną technologię analizy danych, umożliwiającą trafne wyszukiwanie powiązań między tekstem, plikami audio i wideo. Według zapewnień firmy, technologia jest dużo lepsza niż współcześnie stosowane metody kontekstowe.

Technologia nazywa się UIMA (Unstructured Information Management Architecture) i ma się bardzo wyróżniać podczas pracy z nieuporządkowanymi strukturalnie danymi. Badania nad nią trwały cztery lata i prowadzone były w Centrum Badawczym firmy, a wspierała je agencja DARPA.

IBM nie chce jednak wprowadzać na rynek niesprawdzonych rozwiązań. UIMA już teraz jest stosowana w profesjonalnej wyszukiwarce używanej w WebSphere Information Integrator OmniFind Edition. Technologia jest na tyle inteligentna, że na podstawie uzyskanych wyników potrafi zaprezentować ogólną sytuację w danej dziedzinie. Na przykład próba wyszukania informacji o procesorze Cell rok temu sugerowałaby, że rynek bardzo interesuje się tym (nowym) graczem na rynku CPU.

Udostępniając technologię na licencji open source, IBM liczy na zarobek głównie dzięki możliwości sprzętowego wsparcia dla chcących ją wykorzystać firm.


Zobacz również