Wyszukiwarki i poczta e-mail ciągle najpopularniejsze

Nowe badania pokazują, że, mimo wielkiego szumu wokół serwisów społecznościowych, najpopularniejszymi aktywnościami w Internecie pozostaje wyszukiwanie informacji oraz sprawdzanie skrzynki poczty elektronicznej.

Badania przeprowadzone przez Pew Internet and American Life Project między kwietniem i majem 2011 pokazują, że 92 proc. dorosłych internautów korzysta z wyszukiwarek internetowych. 59 proc. poszukuje informacji w sieci codziennie. Również 92 proc. dorosłych internautów korzysta z sieci, by sprawdzić swojego e-maila, a 61 proc. sprawdza swoją pocztę codziennie.

Już od dziesięciu lat badania Pew pokazują, że te dwie czynności są najpopularniejszymi aktywnościami w Internecie. W ostatnim czasie są jednak bardziej nawykowe i stały się częścią codzienności wielu osób. W dzisiejszych czasach sześciu na dziesięciu dorosłych internautów wykonuje te czynności codziennie. W 2002 roku jedynie 49 proc. codziennie sprawdzało pocztę, a 29 proc. codziennie korzystało z wyszukiwarki internetowej.

Na fali wznoszącej są ostatnio serwisy społecznościowe, które mają duży udział w czasie użytkowników, który spędzają przed monitorem. Od kiedy Pew zaczęło analizować serwisy społecznościowe, ich popularność bardzo wzrosła. W 2005 roku korzystało z nich 11 proc. dorosłych internautów, a obecnie 65 procent.

Wyszukiwarki są bardzo popularne zarówno wśród młodych w wieku 18-29 lat (korzysta z nich 96 proc. tej grupy internautów), jak i wśród starszych w wieku 65+ (87 proc.). Serwisy społecznościowe są już jednak wyraźnie domeną młodszych. Codziennie korzysta z nich 66 proc. internautów w wieku 18-29 lat. Jedynie 37 proc. starszy korzysta z nich aż tak często.