Wyszukiwarki - nowy cel pozwów?

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI) zamierza złożyć pozew przeciwko chińskiemu oddziałowi portalu Yahoo!. Organizacja twierdzi, że wyszukiwarka Yahoo! udostępnia internautom odnośniki do pirackich materiałów.

Przedstawiciele IFPI poinformowali, że starają się rozwiązać problem w drodze negocjacji - jeśli jednak nie będzie to możliwe, to podejmą bardziej zdecydowane kroki prawne.

Warto podkreślić, że chiński serwis Yahoo! nie udostępnia w żadnej postaci plików chronionych prawem autorskim - IFPI nie podoba się jednak to, że jego wyszukiwarka umożliwia znalezienie w Sieci takich materiałów. Organizacja liczy na to, że sąd nakaże operatorowi serwisu wprowadzenie zmian, które utrudnią znajdowanie pirackich materiałów.

Czas złożenia pozwu nie jest przypadkowy - w Chinach niedawno weszły w życie nowe przepisy antypirackie, które zdecydowanie ułatwiają walkę z piractwem internetowym (wprowadzono m.in. wysokie grzywny dla piratów). Jeden z nowych przepisów mówi także, że operator wyszukiwarki jest współodpowiedzialny za to, że internauta znajdzie za jego pośrednictwem nielegalnie udostępnione materiały.