Wytwórnia "znakuje" filmy

Koncern Universal Pictures rozpoczął "znakowanie" wszystkich wprowadzanych na rynek (do kin, wypożyczalni DVD oraz stacji telewizyjnych) filmów. Znakowanie polega na dodawaniu "znaków wodnych" do ścieżki dźwiękowej filmu - zdaniem przedstawicieli wytwórni, pomoże to w walce z nielegalnym rozpowszechnianiem filmów (np. w Internecie).

Universal Pictures wykorzystuje do tego celu technologię opracowaną przez firmę Verance. Polega ona na dodawaniu do ścieżki dźwiękowej specjalnych "znaków wodnych" - niesłyszalnych dla człowieka, lecz świetnie rozpoznawanych przez sprzęt odtwarzający film.

"Znaki wodne" same w sobie nie stanowią zabezpieczenia antypirackiego, pozwalają jednak na łatwe zidentyfikowanie, skąd pochodzi dana kopia filmu - filmy wyświetlane w kinach, sprzedawane na płytach DVD czy emitowane w płatnej telewizji opatrywane będą odmiennymi znakami. To z kolei ma pozwolić na łatwe wykrywanie, kto jest odpowiedzialny np. za przedwczesne pojawienie się danego filmu w Internecie i skuteczne uniemożliwienie mu takich działań w przyszłości. Jest to tym istotniejsze, że z opublikowanego niedawno raportu wynika, że zdecydowana większość nielegalnie udostępnianych w Sieci filmów jest udostępniana przez nieuczciwych pracowników wytwórni filmowych - wytwórnie postanowiły więc walczyć z tym procederem.


Zobacz również