Wytwórnie pozwolą na kopiowanie filmów?

Specjalna grupa składająca się z ośmiu firm, wśród których są tacy potentaci przemysłu filmowego, jak Warner Bros oraz Walt Disney, ogłosiła swoje plany dotyczące wprowadzenia technologii zarządzania prawami autorskimi o nazwie AACS.

Technologia AACS (Advanced Access Content System) umożliwić ma konsumentom dokonywanie autoryzowanych kopii materiałów wideo (wliczając również wideo HD - high definition) i udostępnianie ich do wykorzystania w sieciowych oraz podręcznych urządzeniach multimedialnych. W oficjalnym oświadczeniu grupy AACS LA czytamy, iż technologia AACS zostanie zaprojektowana z myślą o przyszłych generacjach nośników optycznych. Pierwsze produkty oparte na nowej technologii mają pojawić się na rynku jeszcze w tym roku.

Do tej pory nie ujawniono bardziej szczegółowych informacji na temat AACS, dotyczących chociażby ograniczeń jakie nakłada ona na kopiowaną zawartość. Jak zapewniają przedstawiciele AACS LA, dodatkowe informacje powinny pojawić się na stronie internetowej projektu w ciągu najbliższych kilku dni. W skład grupy AACS LA wchodzą następujące firmy: Warner Bros, Walt Disney, Sony, IBM, Intel, Microsoft, Toshiba, Matsushita Electric Industrial.