Wywiad z Reginą Israel, Corporate Communications Manager EMEA, Seagate

Z wywiadu można dowiedzieć się  m.in. jak dyski reagują na zalanie i wstrząsy oraz jakie jest podejście polskich firm do backupu.

Wywiad z Reginą Israel,  Corporate Communications Manager EMEA, Seagate

1. Jak dyski reagują na wstrząs i zalanie?  Jak wpływają na ich pracę inne czynniki zewnętrzne, takie jak: wilgotność, temperatura czy zakłócenia zasilania?

Dysk nie jest całkowicie hermetyczny, więc gdy ulegnie zalaniu, przestanie pracować. Występujące przerwy w zasilaniu są niwelowane przez energię kręcących się talerzy, co pozwala zakończyć trwające operacje zapisu oraz zaparkować głowice w pozycji spoczynkowej.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023

Pamięci masowe są zaawansowanymi i wytrzymałymi rozwiązaniami i powinny być używane zgodnie z ich specyfikacją techniczną. Dyski twarde korzystają z wbudowanych czujników, które pozwalają dostosować ich tryb pracy do warunków operacyjnych. Na przykład, czujniki termiczne dopasowują prąd zapisu do otoczenia pracy: zimnego, standardowego czy gorącego. Najnowsze modele wyposaża się także w czujniki wilgoci dla zapewnienia nawet wyższej kontroli i optymalnej pracy. Staje się to coraz bardziej istotne, gdy coraz więcej centrów danych decyduje się pracować w podwyższonej temperaturze oraz z wykorzystaniem chłodzenia świeżym powietrzem, nie stosując pełnej klimatyzacji. Zabiegi te stosuje się, by ograniczyć pobór energii przez data center.

2. Jeśli chodzi o Polskę - jak oceniacie podejście polskich firm do backupu? Czy wśród polskich użytkowników tworzenie kopii zapasowych jest odruchową czynnością czy wciąż o tym zapominamy?

W stosunku do sytuacji sprzed kilku lat polskie firmy zrobiły duży krok w stronę lepszego zabezpieczenia się przed przypadkową utratą danych. Większość firm w Polsce wykonuje backup codziennie, tylko mały procent organizacji robi kopie zapasowe raz, dwa razy w miesiącu. Dotyczy to również użytkowników indywidualnych - coraz większa liczba osób uważa, że backup jest po prostu koniecznością. W ciągu ostatnich lat ilość treści cyfrowych przechowywanych na fizycznych urządzeniach oraz w chmurze wzrosła nieprawdopodobnie, a użytkownicy mają coraz większą świadomość skali potencjalnej straty, wynikającej z kradzieży, zagubienia, przypadkowego wykasowania danych czy w końcu awarii urządzenia. Wiele firm czy użytkowników po prostu nie może sobie na taką sytuację pozwolić.

3. W marcu br. wprowadziliście na rynek trzecią generację dysków hybrydowych. Czym różnią się te pamięci od swoich poprzedników?

Sukces dwóch pierwszych generacji dysków hybrydowych pokazał, że na rynku jest ogromne zapotrzebowanie na wysoką pojemność, jaką oferuje tradycyjny dysk twardy i wydajność pamięci flash. Teraz użytkownicy nie muszą już wybierać między pojemnością a wydajnością. Oczekiwania w stosunku do pamięci masowych cały czas się jednak zmieniają, bo tworzymy coraz więcej danych, potrzebujemy szybszego dostępu do plików, dlatego też technologia dysków hybrydowych musi być rozwijana.

Wydajność trzeciej generacji dysków hybrydowych, do których należy Laptop SSHD, jest nawet o 40 procent wyższa niż oferowana przez poprzednie generacje, pozwala poprawić ogólną wydajność systemu nawet o 30 procent, niezależnie od procesora wewnątrz systemu. Technologia Seagate SSHD jest do 5 razy szybsza niż standardowy dysk twardy do laptopów 5400RPM i pozwala na uruchomienie laptopa z Windows 8 w mniej niż 10 sekund. W rzeczywistości, zgodnie z testami PC Mark Vantage, każde działanie związane z uzyskaniem informacji z pamięci masowej - uruchamianie, ładowanie plików i aplikacji czy obsługa procesów - jest teraz szybsze.

4. Kolejna nowością w ofercie Seagate jest Wireless Plus. Dla jakich użytkowników przeznaczony jest ten dysk? Jak działa?

To produkt przeznaczony dla wszystkich, którzy chcieliby powiększyć pojemność swoich tabletów czy smartfonów. Wireless Plus ma wbudowany dysk o pojemności 1 TB, baterię, która działa do 10 godzin i może bezprzewodowo przesyłać treści równocześnie do ośmiu osób. Dysk posiada wymienny interfejs SuperSpeed USB 3.0 do szybkiego zapisywania zdjęć, wideo, muzyki, czy dokumentów. Proszę wyobrazić sobie taką sytuację: jedziemy samochodem, nie mamy dostępu do internetu, a każde z dwójki dzieci ogląda inny film czy słucha innej bajki. Zero kłótni. Bezcenne.

A poważnie - wydaje nam się, że Wireless Plus jest odpowiedzią na coraz bardziej mobilny tryb życia, jaki dziś prowadzimy. Coraz częściej używamy tabletów czy smartfonów w codziennej pracy, nie tylko dla rozrywki. I potrzebujemy dodatkowej pamięci.

5. Na jakim poziomie jest sprzedaż dysków Seagate?

Polski rynek szybko się rozwija i szacujemy, że w 2013 roku wartość naszej sprzedaży wzrośnie o ok. 20% w stosunku do poprzedniego roku. Jeśli chodzi o globalne wyniki - niedawno sprzedaliśmy 2-miliardowy dysk. Sprzedaż pierwszego miliarda zajęła nam 29 lat, drugiego - zaledwie cztery. Popyt na tak ogromną ilość pamięci jest dziś generowany przez urządzenia mobilne, infrastrukturę cloud, media społecznościowe, rozwiązania biznesowe oraz rynek konsumencki.

Według analityków rynku - od 2013 do 2015 roku ilość pamięci potrzebnej do zapisania nagrań wideo HD, zdjęć i klipów tworzonych na smartfonach wzrośnie czterokrotnie. Ten rosnący trend się utrzyma także w kolejnych latach - tylko dyski będę coraz szybsze i będą biły kolejne rekordy pojemności.