Wywoływali ataki padaczki - przez Internet

Internetowi złośliwcy postanowili zakpić sobie z ludzi chorych na padaczkę. Na forum epileptyków umieścili gwałtownie zmieniające kolor, migoczące obrazki - które u co wrażliwszych osób mogły spowodować nawrót choroby.

Błyskające animacje nawet u ludzi zdrowych mogą prowadzić do migren albo ataków padaczkowych. W 1997 roku w Japonii migotanie w bajce "Pokemon" spowodowało mniej lub bardziej uciążliwe objawy u ponad 700 osób. Szacuje się, że wrażliwych jest ok. 3 procent wszystkich mieszkańców naszego globu - również tych, u których nigdy nie stwierdzono epilepsji.

Pamiętali o tym złośliwcy, którzy zaatakowali forum internetowe Fundacji Epileptyków. Najpierw umieścili oni setki wiadomości zawierających w treści migoczące obrazki. Później za pomocą skryptu JavaScript przekierowywali się na spreparowaną witrynę atakującą zmysły epileptyków wrażliwych zarówno na wzory, jak i na zmieniającą się jasność obrazów.

RyAnne Fultz opowiada, że kliknęła w wiadomość z sensownie brzmiącym tematem i nagle jej ekran wypełnił się błyskającymi kwadratami o zmieniających się kolorach. Jak twierdzi, zamurowało ją. Nie miała co prawda ataku, ale czuła ból i nie mogła się ani poruszać, ani mówić.

Z opresji wyciągnął ją syn, który zabił proces przeglądarki i odciągnął jej wzrok od ekranu.

Na szczęście dla innych chorych, administratorzy forum bardzo szybko je wyłączyli, by pozbyć się natarczywych animacji oraz przekierowań.

Dodatkowe informacje: "Hackers Assault Epilepsy Patients via Computer" (w języku angielskim)