Wyzwania IT na rok 2008

Na początku roku każdy robi plany. Być może w ich przygotowaniu pomoże zestawienie najczęściej prognozowanych przez analityków wyzwań, które dotkną rynek IT w ciągu tego roku. Są wśród nich nowe technologie, problemy z bezpieczeństwem, braki kadrowe i niewystarczające budżety na IT.

Opinie większości uczestników rynku IT są zgodne, rok 2007 był udany, a w niektórych dziedzinach przełomowy. Wzrasta wykorzystanie technik informacyjnych we wszystkich niemal dziedzinach życia, a plany na najbliższe lata zakładają liczne inwestycje. Coraz wcześniej do praktycznego użytku trafiają produkty i technologie uważane za innowacyjne. Na pierwszy rzut oka przyszłość branży IT maluje się w jasnych barwach. Nie ma jednak róży bez kolców, analitycy prognozują, że rok 2008 przyniesie nowe problemy i pogłębi te, znane z przeszłości. Dotkną one zarówno użytkowników, jak i dostawców. Oto kilka z nich.

Wyzwania technologiczne

Wielu ekspertów już dziś ocenia, że ten rok będzie rokiem techniki współdzielenia dostępnych rozwiązań sprzętowych. Jasne stało się, że techniki wirtualizacji pociągają za sobą realne korzyści dla przedsiębiorstwa. Zdaniem analityków, warto bliżej przyjrzeć się możliwościom wykorzystania wirtualizacji już na początku nowego roku i - jeśli zajdzie taka potrzeba - zmodyfikować plany rozwoju środowiska IT.

Jednym z trendów, który odegra dużą rolę w nowym roku będzie wirtualizacja i konsolidacja zasobów IT. Wielu ekspertów już dziś ocenia, że ten rok będzie rokiem techniki współdzielenia dostępnych rozwiązań sprzętowych. Jasne stało się, że techniki wirtualizacji pociągają za sobą realne korzyści dla przedsiębiorstwa. Zdaniem analityków, warto bliżej przyjrzeć się możliwościom wykorzystania wirtualizacji już na początku nowego roku i - jeśli zajdzie taka potrzeba - zmodyfikować plany rozwoju środowiska IT. Nie będzie to jednak łatwe bez odpowiedniego sprzętu, specjalistów i sformalizowanego podejścia do sprawy. Trzeba również pamiętać, że im większa organizacja, tym dłużej potrwa wdrożenie, a pełna sprawność zwirtualizowanego środowiska oraz maksymalne korzyści dla jego użytkowników mogą zostać osiągnięte nawet po kilku latach. Wirtualizacja z jednej strony umożliwia bardziej efektywne wykorzystywanie posiadanych zasobów, z drugiej powoduje pewne problemy z ich nadzorowaniem.

Zobacz również:

  • Czy można zainstalować macOS na komputerze PC? [PORADNIK]

Istnieje również duże prawdopodobieństwo nasilenia, obserwowanego od kilku lat, zainteresowania oprogramowaniem do analizy informacji biznesowych oraz systemów klasy ERP, CRM. Ich umiejętne wykorzystanie, nie mniej ważne jak sprawne wdrożenie, może okazać się być albo nie być dla wielu firm, zwłaszcza tych, które działają na silnie konkurencyjnych rynkach. Duże znaczenie w nadchodzącym roku będą miały również technologie mobilne współpracujące ze zintegrowanymi systemami komunikacyjnymi. Nadal rozwijany będzie trend zwany Web 2.0.

Patrząc od strony sprzętowej nowe technologie i urządzenia, wzrost liczby użytkowników systemów IT oraz zapotrzebowania na ich wydajność, przyczynią się do dalszej rozbudowy firmowych środowisk IT, a co za tym idzie także stopnia ich skomplikowania. Z tego względu odrębnym wyzwaniem może okazać się opanowanie chaosu związanego z rozwojem środowiska informatycznego, jeszcze przed jego zaistnieniem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: