Wzięli się za bary


Ciekawe wydarzenia w internecie

Na stronie www.blogbox.com.pl ukazał się polski agregator blogów Blogbox, który będzie konkurować z powstałym kilka miesięcy temu w portalu Agora serwisem BlogFrog. Jego celem jest udostępnienie w jednym miejscu treści tysięcy blogów. Serwis zawiera zaawansowane narzędzia wyszukiwawcze.

Na stronie opinionet.pl znajduje się nowy serwis Opinionet, w którym możesz anonimowo publikować swoje oceny i komentarze na temat aukcji w takich serwisach, jak Allegro, Świstak, Ebay.pl czy OtoMoto. Serwis pozwala oceniać aukcje jeszcze przed ich zakończeniem, w przeciwieństwie do serwisów aukcyjnych.

Pod adresem www.visiblebody.com znajduje się trójwymiarowy atlas ludzkiego ciała, pokazujący ok. 1700 struktur anatomicznych i dający możliwość oglądania rozmaitych, wyizolowanych przekrojów. Serwis wymaga z używania Internet Explorera, gdyż Visible Body posługuje się specjalnym formantem ActiveX. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla lekarzy i studentów medycyny, ale może zainteresować także szerszą publiczność.

Na stronie www.panimages.org jest oryginalna wyszukiwarka plików graficznych (PanImages - Cross-Lingual Image Search), która pozwala znaleźć zdjęcia jednocześnie w Google i składnicy Flickr. Po podaniu wyrazu kluczowego (wyszukiwarka ma polski interfejs) trzeba jeszcze wybrać język (ten sam wyraz może być w wielu językach), a potem wskazać ostatecznie wersję językową wyrazu, aby przejść do wyników. Zaletą wyszukiwarki jest moduł tłumacza, który pozwala przetłumaczyć wyraz kluczowy. Możemy samodzielnie dodawać tłumaczenia w językach, których nie ma na liście translacji.

W systemie pocztowym Gmail wprowadzono udoskonalenie polegające na możliwości tworzenia grup kontaktów - funkcją tą dysponują wszystkie liczące się programy do komputerów stacjonarnych - czyli adresatów, do których regularnie wysyłamy pocztę elektroniczną. Gmail oferuje obecnie ok. 6.3 GB miejsca na koncie. Informacje: mail.google.com

W poprzednim numerze wspominaliśmy o sieciowych aplikacjach polskiej firmy Justbemore, teraz gdynianie zaproponowali nowy serwis społecznościowy o nazwie KtoTaki.pl, w którym można organizować wspólnie spędzenie wolnego czasu. Logowanie odbywa się za pomocą tych samych danych, co w pozostałych aplikacjach serwisu. Informacje: www.ktotaki.pl

Na stroniehttp://youtorrent.com znajdziesz YouTorrent, nową wyszukiwarkę plików .torrent pochodzących z wielu stron w Internecie.

Pod adresem www.przestrzenmiasta.pl powstał nowy serwis społecznościowy o nazwie Przestrzeń Miasta. Jego doraźnym celem jest walka z zaśmiecającym miasta graffiti, zwłaszcza o rasistowskim wydźwięku. Jak piszą autorzy, "podstawowym celem projektu Przestrzeń miasta jest rozwijanie postaw obywatelskich przede wszystkim wśród młodego pokolenia Polaków, oraz przeciwdziałanie poczuciu wykluczenia mniejszości ze społeczeństwa obywatelskiego."

Serwis Google Maps wprowadził nową warstwę (widok mapy fizycznej z ukształtowaniem terenu), która uzupełni dotychczasowe mapy i zdjęcia satelitarne. We współpracy z usługą Weather Channel wprowadza też do map informacje pogodowe. Informacje: maps.google.com

Na stronie znajomi-z-wakacji.pl znajdziesz polski serwis społecznościowy, który najwyraźniej stara się skorzystać z eksplozji zainteresowania wywołanej sukcesem naszej-klasy. Jego celem jest podtrzymywanie wakacyjnych kontaktów i publikowanie urlopowych wrażeń.

Wikipedia współpracuje z serwisem wideo Kaltura, dzięki czemu możliwe będzie zagnieżdżanie klipów wideo w encyklopedii. Szczególnie wartościową cechą Kaltury jest możliwość współpracy wielu osób nad jednym plikiem, gdyż jest on otwarty. Technologia ta posługuje się kodowaniem Ogg Vorbis i Ogg Theora. Informacje: wikieducator.org/Help:Collaborative_video

Otwarty standard uwierzytelniania tożsamości OpenID został ostatnio zaakceptowany przez portal Yahoo (poprzednio także przez Google na platformie Blogger), dzięki czemu liczba kont OpenID zostanie niemal potrojona, ze 120 do 350 mln. Obecnie około 9 tys, serwisów obsługuje ten standard jako jedną z metod logowania się do konta.

Serwis społecznościowy Bebo, liczący obecnie około 40 mln użytkowników (jego polskim partnerem jest Gazeta.pl) uruchomił platformę programistyczną, która pozwoli dodawać do niego aplikacje pisane przez programistów z zewnątrz - podobnie jak w serwisach Facebook, MySpace czy Hi5.

Pod adresem www.cueprompter.com jest dostępna bezpłatna usługa o nazwie CuePrompter, ułatwiająca nagranie przemówienia kamerą internetową (do 2 tys. znaków, czyli ok. 3 minut nagrania). Wymagania obejmują IE5 i JavaScript, ale serwis działa we wszystkich przeglądarkach. Po wklejeniu tekstu do formularza uruchamiamy usługę kliknięciem Start Prompter, a potem przewijanie tekstu kliknięciem odsyłacza Forward. Możesz także wybrać szybkość przewijania.

World Wide Web Consortium opublikowało roboczą wersję standardu HTML 5, poddając go pod publiczną dyskusję. Finalna wersja jest zapowiedziana dopiero na 2010 rok. Informacje: www.w3.org/html/wg/html5/

Google podał do wiadomości, że komputery firmy (jest ich kilkaset tysięcy we wszystkich centrach) przetwarzają dziennie ok. 20 mln gigabajtów danych. Sam koszt sprzętu potrzebnego do obsłużenia tych danych sięga 2 mld dolarów.

Trzecia pod względem popularności platforma blogowa WordPress (ponad 10 mln użytkowników - czołowy Blogger ma ich 35 mln) udostępniła znacznie więcej miejsca Dotychczas blogerzy mieli do dyspozycji 50 MB, obecnie aż 3 GB, co pozwala umieścić na koncie tysiące ilustracji. Informacje: www.wordpress.com

Na stronie www.eslpod.com/website dostępny jest serwis ESL Podcast (ESL to skrót od English as a Second Language), przeznaczony dla adeptów języka angielskiego. Jest tam duża baza nagrań dźwiękowych, specjalnie przygotowanych dla mniej zaawansowanych uczniów. Można słuchać online albo pobrać podcasty w postaci plików MP3.

Portal Gazeta.pl postanowił definitywnie zrezygnować z własnego oprogramowania pocztowego i wdraża system Google Mail jako najlepiej sprawdzonego w obsłudze dziesiątków milionów użytkowników (w Gmail ma swoje konta ponad 80 mln osób). Podobne plany ma także popularny serwis fotograficzny Fotka.pl.

Jeszcze zimą ma się pojawić wersja 1.1 przeglądarki internetowej Flock, opartej na silniku Mozilli. W nowej edycji będzie zawarta integracja z pocztą typu web-based (Gmail i Yahoo Mail). Drugie uzupełnienie to włączenie Picasa Web Album do palety natywnie obsługiwanych składnic fotograficznych - obok Photobucket i Flickr. Nowością będzie kolumna w sekcji Wokół mnie, nazwana Friend Activity, w której rejestrowane będą na bieżąco działania osób poznanych w serwisach społecznościowych. Informacje: www.flock.com

Pod adresem www.phpform.org znajdziesz serwis pForm - bezpłatny generator formularzy dla webmasterów. Nie trzeba się w nim rejestrować, wystarczy wybrać szablon graficzny, a potem przejść do projektowania formularza na podstawie gotowych elementów, które wprowadzamy kliknięciami. Można je też usuwać, przestawiać, a także ustalać własności poszczególnych elementów i całego formularza. Kliknięcie Save form przenosi do ostatniego etapu, gdzie możemy zapisać formularz na dysku (XHTML 1.0 Transitional).

Portal Yahoo testuje zamknięty jeszcze dla publiczności serwis Yahoo Live, który ma być połączeniem serwisu społecznościowego i typowego serwisu wideo. Użytkownicy będą w nim mogli tworzyć osobiste "kanały telewizyjne" określane mianem lifecast. Jednocześnie portal uruchamia wirtualny sklep z muzyką wolną od zabezpieczeń za pomocą techniki DRM.